A legfontosabb CSOK változások egy helyen
2016 02 15. 17:31 Bank
Kicsit több mint fél év alatt immár harmadik alkalommal változnak a CSOK szabályai. Számos könnyítés mellett néhány szigorítást is tartalmaz a két új rendelet. A legizgalmasabb újdonságok közé tartozik, hogy használt lakásra akár 1 millió forinttal magasabb összeg jár, a 10 milliós támogatást már a KHR listán szerepelők is megkaphatják, valamint a kedvezményes kamatozású 10 milliós hitelt már nem csak házasok igényelhetik.
Milyen szabályokat kell alkalmazni a már folyamatban lévő kérelmekre?
A február 11. előtt benyújtott, de még el nem bírált CSOK igénylések esetén már az új szabályokat kell alkalmazni, amennyiben azok kedvezőbbek az igénylőre nézve. Így lesznek olyanok, akikre még a régi, míg másokra az új feltételek lesznek irányadóak.
KÖZÖS szabályok (a következő változások a használt és az új lakásokra is egyaránt vonatkoznak)
- A támogatással érintett ingatlanban kizárólag az igénylők/támogatott személyek szerezhetnek tulajdont.
- Az állam 10 évre jelzálogjogot jegyez be a vissza nem térítendő támogatás fejében, újdonság viszont, hogy erre az időszakra az érintett ingatlanra immár lakásbiztosítást is kötelező kötni.
- Élettársak, ha nem közös gyermekeik után igénylik a támogatást, akkor külön-külön ki kell számolniuk, hogy saját gyermekeik után mekkora összegre jogosultak, és a kettő közül a magasabbat vehetik fel. Ha közös gyermek is van, akkor őt e számítás során csak az egyik szülő veheti figyelembe. (Házasoknál nincs ilyen szabály, azaz a két fél előző kapcsolatából született gyermekek száma összeadódik.)
- A CSOK összegét csökkenteni kell a már korábban kapott vissza nem térítendő támogatás vagy ezt megelőlegező kölcsön összegével.
Így változik a HASZNÁLT lakás vásárlásához és bővítéséhez igényelhető CSOK
- Egységesítésre került, hogy a használt lakás értéke nem haladhatja meg a 35 millió forintot, illetve a hitelintézet által megállapított forgalmi érték 120%-át. (Azaz most már településtől független az értékhatár)
- Eltörlésre került a 350 ezer forintos négyzetméterenkénti korlát.
- Másik ingatlanban legfeljebb 50%-os tulajdoni hányadunk lehet, kivéve, ha haszonélvezeti joggal terhelt a meglévő ingatlanunk (ilyen ingatlanból lehet több is).
Így változik az ÚJ lakás vásárlásához és építéséhez igényelhető CSOK
- A közfoglalkoztatottak már nem csak a 3 gyermek után járó 10 milliós, hanem az új lakásokhoz kapcsolódó bármely támogatásból ki lettek zárva.
- Használt lakással ellentétben
- az 5 éven belül eladott ingatlan árát nem kell beforgatni az új lakás vásárlása vagy építése során, valamint
- bármennyi és bármilyen ingatlantulajdonnal rendelkezhetünk.
- Pontosításra került a tetőtér-beépítés és az emeletráépítés fogalma is, azaz az előbbiekről akkor beszélünk, ha a munkálatok során legalább két új önálló albetétként nyilvántartott, lépcsőházból vagy szabadlépcsőn megközelíthető, külön bejárattal rendelkező újabb lakás jön létre.
- Az új szabályok szerint tanyán is lehet építeni, amennyiben az ingatlan megfelel az általános szabályoknak (12 m2-es szobával, fürdővel, WC-vel, közműves villamos energia szolgáltatással, egyedi fűtéssel rendelkezik, a szennyvízelvezetés, amennyiben nem közműves, akkor egyedileg megoldott, és ha nincs közműves ivóvíz, akkor legalább ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van).
10 milliós CSOK
- Míg egy vállalt gyermekre 4 év, kettőre 8 év áll rendelkezésre, addig a 10 milliós támogatás esetén a vállalt gyermekek számától függetlenül minden esetben 10 éve van a fiatal párnak (azaz ha pl. már van két gyermek, a harmadik gyermek megszületésére is a maximális 10 év a határidő).
- Egyáltalán nem vizsgálják, hogy szerepel-e az igénylő a KHR.
- Mindezidáig, ha nem teljesítettük a 10 milliós CSOK feltételeit, akkor azt kamatokkal növelten egyösszegben kellett visszafizetni. Pozitív változás, hogy most már kérhetünk méltányosságot, azaz részletfizetést, halasztást, vagy elengedést is, amit a területileg illetékes kormányhivatal bírál el.
10 milliós CSOK hitel
- Immár nem csak a házasok, hanem az egyedülállóak is igényelhetik a három gyermek után járó 10 milliós kamattámogatott lakáshitelt.
- Megszűnt a kedvező kamatozású hitelből vásárolt vagy épített ingatlan 30 millió forintos korlátja.