Adóamnesztia újabb állomása
2014 03 30. 08:08 Bank
Van legalább öt millió forintod, amiről nem tudod, hogy honnan került hozzád? A Stabilitási Megtakarítási Számlát neked találták ki! Ha ilyen számlát nyitsz, akkor az adóhatóságot nem érdekli a rá helyezett pénz eredete. Ráadásul, amennyiben öt évig nem nyúlsz a pénzhez, akkor ezután kamatadómentesen hozzáférhetsz. Sőt még hozamot is kapsz! De biztos, hogy jó ez?
Korábban már beszámoltunk a törvénytervezetről, ami lehetőséget adna a szürke (vagy még sötétebb tónusú) vagyonok adóamnesztiájára. Ez a lehetőség azóta manifesztálódott a Stabilitási Megtakarítási Számla (SMSZ) képében.
Stabilitási Megtakarítási Számla röviden
Magánszemélyek által nyitható legalább öt millió befizetéssel. Az öt éves futamidő során további befizetés nem lehetséges. A SMSZ két számlából áll:
- egy pénzszámlából, ami után nem jár kamat
- és egy értékpapírszámlából, ahol forintban jegyzett magyar és Európai Gazdasági Térség tagállamai által kibocsájtott állampapírba lehet fektetni. (Gyakorlatilag ez csak magyar állampapírokat jelent.)
Adózás szempontjából érdekesen alakul a közteherviselés: ha az első három évben nyúlnánk a pénzhez, akkor az összeg kétszerese az adóalap, ami után 16% adót kell megfizetni. A harmadik év után azonban csökkenő az adóterhelés:
A TBSZ számlához hasonlít talán leginkább a konstrukció. Ám különbség, hogy az SMSZ számlánál meg van kötve a befektetések köre, illetve az adóterhelésben mutatkozik némi eltérés:
Látható, hogy 4. és 5. év között az SMSZ-el látszólag jobban járunk mint a TBSZ számlával. Ám ne feledjük, hogy ott a tőke is adóköteles! 5. évtől pedig mindkét számla ugyanúgy kamatadómentes. Természetesen az EHO-ról sem feledkeztünk meg (6%), de mivel mindkettőre helyezhető magyar állampapír (az SMSZ-re gyakorlatilag csak az), így ezzel a tétellel nem kell számolnunk. Akkor mi a bökkenő?
Stabilitási Megtakarítási Számla esetleges árnyoldalai
Látszik némi ellentmondás a SMSZ-t létre hívó és a pénzmosás ellenes törvények között. Ráadásul az eddigi adóamnesztiával ellentétben itt az SMSZ névre szól, ami az anonimitás érzékeny kérdéskörét érinti. Ahogyan azt a Private Banking Summiton megtudtuk, lényeges momentum, hogy a befizetés pillanatában keletkezik a jövedelem, tehát ennek a pénznek az eredete tiszta. Ám, hogy az adóhatóság nem fog vizsgálódni a számlatulajdonosnál (akár évekkel később), ez nem látszik biztosítottnak. Ilyen, és ehhez hasonló megfontolásból a legtöbb bank még hezitál, hogy nyitható legyen-e nála SMSZ számla. Eddig mindösszesen az OTP Banknál és a UniCredit Banknál elérhető ez a termék.
Ha tudod, miből jött össze a megtakarításod, és inkább a TBSZ számlát választanád, válassz az állampapírok közül, vagy vásárolj befektetési alapot:
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.