Mit csinálhatsz az év végén lejáró TBSZ-eddel?
2015 10 16. 17:00 Bank
Az év végén járnak le az első tartós befektetési számlák. Tulajdonosok pedig válaszút elé kerülnek: mit kezdjenek a hamarosan adómentessé váló megtakarításaikkal? Egyik út szerint megszűntetik a számlát és kiveszik a pénzt. De sokaknak még sokáig nincs szükségük a TBSZ-en belül felhalmozott vagyonukra. Mik az ő lehetőségeik? Felvehetik-e a hozamaikat adómentesen úgy, hogy az új, követő TBSZ, gyűjtőév nélkül elinduljon? Mutatjuk!
A kérdés
Következő kérdést kaptuk egyik olvasónktól: „TBSZ-ről érdeklődöm. Lejárat után kamat-hozam felvehető úgy hogy a tőke továbbmegy újabb 5 évre gyűjtőév nélkül?”
TBSZ-ed van? Befektetési alapot is vásárolhatsz rá!
A válasz napos oldala
Utánajártunk a témának: törvényt olvastunk, ügyvédekkel beszéltünk és rákérdeztünk nagy piaci szereplőknél, hogy milyen lehetőségeket kínálnak a lejáró TBSZ-szel rendelkező ügyfeleknek. Közgazdászként olvasva a törvényt világosan láttuk, hogy a lejárat után az új tartós befektetési számla nyitása gyűjtőév nélkül lehetséges. Már csak azt nem volt világos számunkra, hogy akárcsak a TBSZ a harmadik évében, az ötödik évben is lehetőség van-e az ott lévő összeg részkivonására?
A válasz árnyoldala
A jogászok, illetve a piaci szereplők azonban lehűtöttek: csak abban az esetben tudunk gyűjtőév nélkül új TBSZ-t nyitni, amennyiben az év végén lejáró számláról minden fillért átteszünk az új számlára. Tehát ellentétben a tartós befektetési számla harmadik évével nem tudjuk sem a hozamot, sem a tőkénket kivenni anélkül, hogy teljesen új (gyűjtőévvel rendelkező) TBSZ-t kelljen nyitnunk a megmaradó pénzünknek.
TBSZ működése
A tartós befektetési számláról dióhéjban azt kell tudni, hogy egy gyűjtőévből (adott naptári év végéig) és a következő három illetve öt évből áll. Három év után 10%-os kamatadót kell csak fizetni, (EHO-t már nem), míg öt év után kamatadó mentes. Részletesebb leírást a TBSZ-ről szóló cikkünkben találsz.
A TBSZ-en való befektetésről kérdezd kollégánk!
Rólunk
Bankmonitor
Egy blog bankról, kamatokról, pénzügyek-ről, mindenről, ami érdekes és pénztárcába
hasít. Olvass minket pénzügyeid egészségé-
ért és szólj hozzá!