Vajon a tudatosság jegyei mutatkoznak a kártyahasználatban?
2014 10 01. 08:58 Bank
A betéti kártyák száma érdemben nem változott, viszont a hitelkártyáké csekély növekedést mutat 2014 második negyedévében az elsőhöz képest. Továbbra is tarol az érintés nélküli fizetés és egyre több helyen fizethetünk már ilyen formában. Egyre többet vásárolunk a bankkártyánkkal, míg egyre kevesebbszer veszünk fel készpénzt vele, viszont ez utóbbi értéke továbbra is növekszik, ami kettős üzenetet hordoz magában…
A bankszámlák és a kibocsátott bankkártyák száma csupán kismértékben változott márciusról júniusra. Érdekesség azonban a kártyák terén, hogy míg a betéti kártyák száma érdemben nem változott, addig a hitelkártyáknál csekély növekedés (2,6%) tapasztalható. Még érdekesebbé válik a dolog, ha egy év távlatában vizsgálódunk, ugyanis míg a betéti kártyák száma kismértékben csökkent (1,7%) tavaly júniushoz képest, addig a hitelkártyáké növekedett (6%). Ez alapján azért még elhamarkodott lenne kijelenteni, hogy színtiszta pénzügyi racionalitás húzódik meg a háttérben…
Továbbra is töretlen az érintés nélküli fizetési funkcióval (PayPass, PayWave) rendelkező bankkártyák térhódítása, számuk 22%-kal emelkedett a második negyedévben. A jelentős növekedés természetesen a bankkártyák szerkezetét sem hagyta érintetlenül. Míg 2013 közepén még 87%-ot képviseltek a hagyományos bankkártyák, addig 2014 közepére, az érintés nélküli fizetés további térnyerésének köszönhetően 70%-ra csökkent ez az arány. Azaz mára minden harmadik bankkártya alkalmas az ilyen típusú fizetésre!
Amiatt nem kell aggódnunk, hogy a plasztikunkban rejlő kényelmi szolgáltatást ne tudnánk kihasználni. Ugyan a fizikai elfogadóhelyek és az ott üzemelő POS-terminálok száma nem változott érdemben a negyedévben, de az érintés nélküli fizetésre alkalmas terminálok száma tovább növekedett (8,2%). A folyamatos növekedés eredményeként pedig, ahol bankkártyával fizethetünk, ott mára majdnem minden második terminál alkalmas az érintés nélküli fizetésre is. Míg a fizikai POS hálózat nem büszkélkedhet érdemi bővüléssel, addig virtuális testvére (VPOS - internetes elfogadóhelyek) látványos növekedést (12%) tudhat magáénak a negyedévben. Az elmúlt időszakok növekedési ütemét elnézve, némi túlzással élve lassan nem lesz olyan webáruház, ahol a bankkártyás fizetés ne lenne lehetséges - mindannyiunk nagy örömére!
Az infrastruktúra tehát adott, nézzük a bankkártya használati szokásokat!
Továbbra is egyre többet használjuk a bankkártyánkat vásárlásra, míg egyre kevesebbszer veszünk fel készpénzt a segítségével, ez utóbbit azonban egyre nagyobb értékben (a belföldi készpénzfelvételek átlagértéke közel 58.000 Ft jelenleg). Nos, ennek igen pozitív üzenete, hogy felhagytunk az „ész nélküli készpénzfelvétellel” és igyekszünk a jogszabály által biztosított keretek között gondoskodni készpénz szükségletünkről. Viszont egyértelműen negatív hozadéka, hogy a készpénzhez való ragaszkodásunk meglehetősen drága mulatság mindannyiunk számára.
Ha a bankkártya készpénzkímélő funkcióján túl egyéb kedvezményeket is szeretnél a vásárlásaid után, akkor nézz körül, hogy milyen lehetőségeket rejtenek számodra a hitelkártyák!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.