Újabb pofon érheti a lakáshiteleseket?
2015 09 15. 16:36 Bank
Az újonnan felvett forint lakáshitelek több mint fele komoly kamatkockázattal rendelkezik. Ugyan csábító a legolcsóbb ajánlatok közül választani, de nem szabad figyelmem kívül hagyni, hogy egy ilyen hitel törlesztőrészlete akár 3 havonta is változhat. 3%-os kamatemelkedés hatására pedig több mint 25%-kal növekszik meg egy 20 éves futamidejű hitel havi kiadása. Ha nem szeretnénk, hogy a kamatkockázat legyen a mumusunk, akkor célszerű lehet hosszú távon kiszámítható vagy minél rövidebb futamidejű hitelt választani.
Szomorú, de nem sokat tanultunk a devizahitelesek kálváriájából. Pedig a forint hiteleknél már szó sincs árfolyamkockázatról, ezért sokkal jobban tervezhető a hitelfelvétel. Ennek ellenére az újonnan felvett lakáshitelek fele rendkívül magas kamatkockázattal rendelkezik.
Hogy miért veszünk fel többségében mégis ilyen lakáshitelt? Mert olcsó… Illetve most annak látszik.
Egy rövid kamatperiódusú hitel törlesztőrészlete 3, 6 vagy 12 havonta változhat. A gyors átárazódásnak persze megvan a maga előnye és hátránya. Csökkenő kamatkörnyezetben (mint az MNB 3 éves alapkamat vágási sorozata) rendkívül előnyös, hiszen csak néhány hónapot kell várni, hogy olcsóbb legyen a törlesztő.
Azonban eljött a „mélypont”, ennél olcsóbbak már nem lesznek a hitelek. Az út innen már csak felfelé vezet. Ráadásul minél alacsonyabb az induló kamatszint, annál nagyobb mértékben emelkedik a havi törlesztőrészlet egy esetleges kamatemelés következtében. Például egy 60 ezer forintos részlet 5 ezer forinttal lesz drágább, ha 1%-ot emelkedik a kamat, amikor a futamidőből még 20 év van hátra.
Ez ellen kétféleképpen védekezhetünk:
- Egyfelől választhatunk rövidebb futamidejű hitelt, amire kisebb hatással van egy jövőbeli kamatemelkedés.
- Másfelől dönthetünk úgy is, hogy előre rögzítjük a hitel kamatát 5, 10 vagy akár 20 éves időtávra, azaz a hosszú kamatperiódusú hitel mellett tesszük le a voksunkat.
A nagyobb biztonságért és kiszámíthatóságért cserébe viszont mindkét előbb említett megoldásnak a hátulütője, hogy már a kezdetektől fogva magasabb törlesztőrészletet kell a bank felé fizetni.
Fontos, hogy a hitel kiszámíthatóságát és árát egyszerre kell megvizsgálni mielőtt döntenénk. Számold ki, majd add meg néhány adatod és segítünk a megfelelő lakáshitel kiválasztásban!
A bankok kínálatában jellemzően a rövidebb kamatperiódusú hiteleket találjuk meg. De szerencsére egyre több bank rendelkezik 5 éves vagy annál hosszabb időszakra fix törlesztést biztosító hitellel is. A legnagyobb lefedettséggel az UniCredit Bank büszkélkedhet, őt követi a K&H Bank. A leggyakoribb kamatperiódus a 6 és 12 hónapos, illetve az 5 éves.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.