Olcsó növekedési hitel: Kik? Mikor? Mire?
2014 03 27. 18:43 Bank
Már javában tart a 2,5 százalékos kamatozású olcsó forrást kínáló Növekedési Hitelprogram második fázisa. Az érdeklődés csekély, de a felmérések szerint ez nem sokáig marad így. Egyre többen érdeklődnek a lehetőség iránt. A zömük fejleszteni, beruházni szeretne.
Növekvő érdeklődés
A hazai kis- és közepes méretű vállalkozások 17 százaléka érdeklődik a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának második szakaszában igényelhető 2,5 százalékos kedvezményes kamatozású hitel iránt – derül ki a K&H vállalati monitor kutatásából. Az érdeklődők fele már biztos abban, hogy igényelni fogja a hitelt, a másik fele egyelőre gondolkodik.
A kkv-k lehetőleg az első félévben szeretnének hozzájutni a forráshoz, így a következő hónapokban növekvő érdeklődés várható a bankoknál. Az NHP első fázisában a jegybank adatai szerint 61 százalék volt az új hitelek aránya. A legtöbb forrást beruházásra igényelték a cégek. A K&H vállalati kutatása azt mutatta, hogy azok a vállalkozások, akik szeretnének részt venni a programban, 80 százaléka beruházásra szeretné elkölteni a felvett kedvezményes hitelt.
A kicsik elaludtak?
A kkv-k nhp aktivitását szondázta 2014 februárjában a GKI gazdaságkutató is. Felmérése szerint a válaszadó cégek közül minden nyolcadik vett részt a hitelprogramban. A legkisebb vállalkozások (a legfeljebb 20 főt foglalkoztató cégek) csak kis számban vettek részt a programban. Földrajzi elhelyezkedés szerint a fővárosban és vonzáskörzetében kisebb, mindössze 8 százalékos, vidéken pedig magasabb, 15 százalékos volt az érdeklődés az NHP iránt.
Az ipar és a kereskedelem terén nagyobb volt az érdeklődés (13 és 16%), mint az építőipar és az üzleti szolgáltatások terén (egyaránt 9-9%). A legmagasabb részvételi arányokat a textil és ruházati (22%), a fa-, a vegy-, a gumi- és a műanyagipar (egyaránt 25%) valamint az épület-üzemeltetés területéről (28%) jelezték.
A hitelcélok közül a korábbi hitelek kiváltása kapta a legnagyobb hangsúlyt, mégpedig különösen nagyot az 51 és 250 fő közötti valamint a nyugat-magyarországi cégek körében. A forgóeszköz-állomány bővítése inkább a 20 fő alatti és a kereskedő cégek körében volt különösen népszerű. Fejlesztések finanszírozását nagyobb arányban valósították meg az iparvállalatok illetve az üzleti szolgáltatás területén működő cégek.
Fókuszban a beruházások
Az NHP-ben eddig részt nem vevő cégek 10%-a biztosan, 16%-a valószínűleg a közeljövőben szeretne bekapcsolódni a programba. A programban biztosan részt venni kívánó cégek aránya kiemelkedően magas az üzleti szolgáltatások terén (25%). A vidéki cégek körében a jövőben is nagyobb érdeklődés várható az NHP iránt, mint a fővárosban és környékén.
A hitelezési célok körében egyértelmű eltolódás várható a pótló és a bővítő beruházások irányába, a korábban felvett hitelek kiváltásának illetve a forgóeszköz-állomány bővítésének rovására. Ez összhangban a GKI korábbi, iparvállalatok körében végzett felméréseivel, mely szerint a gépcserék elmaradása miatt növekszik a kisebb, pótló beruházásokat tervező cégek köre.
Kalkulátorunkat használva könnyen kiválaszthatod a neked leginkább megfelelő vállalati bankszámlát!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.