0,85%-os vállalkozói hitel - Tényleg létezik?
2015 10 28. 09:48 Bank
0,85%-os kamattal vállalkozói hitel. Ezt hirdeti ma rengeteg köztéri plakát. Megérkezett tehát a 2,5%-os Növekedési Hitelnél kedvezőbb finanszírozási alternatíva a Széchenyi Hitel révén? Még olcsóbb lesz a vállalkozók hitelfelvétele? A Bankmonitor írása részletesen összehasonlítja két alternatívát.
Az MNB kimutatásai szerint az átlagos vállalkozó hitel kamata 4,6% (ez egy 1,37%-os Buborból és 3,22%-os kamatfelárból tevődik össze). Ezzel összehasonlítva már a növekedési hitel 2,5%-os értéke is lényeges kedvezményt takar. Van ennél is kedvezőbb? A cégtulajdonos autózás közben szinte padlóféket nyom, amikor meglátja a Széchényi Hitelt 0,85%-os kamattal hirdető plakátot. Tényleg ennyi? Csak ennyi? Milyen feltételekkel működik? Feltárjuk a Széchenyi Hitel és a Növekedési Hitel közötti eltéréseket.
Létezik 0,85%-os vállalkozói hitel?
Igen: a Széchenyi Hitel kamatozása valóban 0,85%. A hitelhez kapcsolódó terhelés azonban nem ennyi. Az összes költséget figyelembe véve a vállalkozó 2,97%-os (kamat jellegű, vagy kamattal azonos módón terhelt) kifizetési kötelezettséget vállal fel a hitel első három évében. Az 1 millió forinttól 50 millió forintig terjedő összegben felvehető Széchenyi Hitel futamideje 1 és 10 év között változhat. A hitel a futamidő első három évében 5%-os kamattámogatást kap, így a negyedik évtől jelentősen nő a vállalkozó kamatterhelése: a korábban említett 2,97%-os terhelés 7,97%-ra emelkedik.
Széchenyi Hitel vagy Növekedési Hitel?
A két hitelkonstrukció összehasonlítását az alábbi táblázat részletesen bemutatja. A legfőbb eltérések a hitelösszeg nagysága (10 milliárd Ft maximum a Növekedésinél, szemben a Széchenyi 50 millió Ft felső határával) és kamatozás módja (a Növekedési Hitel esetében fix, a Széchenyi Hitel esetében változó) adja.
A legtöbb vállalkozót az fogja érdekelni, hogy konkrétan melyik hitel esetében mennyit és hogyan kell törlesztenie. A Bankmonitor egy 50 millió Ft-os 10 évre felvett hitel példáján keresztül mutatja be az eltérést. Mindkét hitel esetében az alkalmazott díjtételekből a maximális értékek kerültek figyelembe vételre.
A Széchenyi Hitelnek a 2. és 3. évben van az összesített hitelterhek vonatkozásában előnye a Növekedési Hitelhez viszonyítva (az első évben az 1,3%-os szerződéskötési díj miatt drágább, a 4. évtől pedig az 5%-os kamattámogatás megszűnése miatt). Az 50 millió forint felvett hitel egészére vonatkoztatva a teljes visszafizetést illetően 5,4 millió Ft-tal kedvezőbb a Növekedési Hitel.
Fentiek mellett érdemes kiemelni, hogy a Széchenyi Hitel változó kamatozású. Ugyan a következő másfél évben a jelenlegi szakértői becslések szerint jelentős kamatemelés nem várható, de 10 éves futamidőn a jelenlegi extrém alacsony kamatszint fennmaradásával számolni nem érdemes. Kamatemelkedés esetén a Növekedési Hitel előnye pedig fokozódni fog (a fent bemutatott számítások konstans kamatot tartalmaznak).
Hitelfelvétel esetén a hitel típusától függetlenül az egyik legkritikusabb kérdés, hogy az adott vállalkozás milyen mértékben hitelképes. Amennyiben arra kíváncsi, hogy saját cége becsülhetően mennyi hitelt vehet fel, használja az alábbi kalkulátort:
Nem éri meg a Széchenyi Hitelt felvenni?
Szó sincs róla, hogy a Széchenyi Hitel rossz hitelkonstrukció lenne. Nagyon sok esetben valós alternatívát jelent a vállalkozóknak, amikor a Növekedési Hitelt nem tudják elérni gyengébb hitelminősítés miatt. A hitel a futamidő első három évében nagyon kedvező kamatozást biztosít.
Akik számára nem elérhető a Növekedési Hitelt és a bankok piaci hiteleivel finanszíroznák cégüket, akár 5 éves időtávon is – átlagkamat szempontjából - kedvezőbb megoldás lehet a Széchényi Hitel.
A Növekedési Hitel kivezetése 2016-ban fokozatosan megkezdődik. A Növekedési Hitel megszűnésével 5 éves időtávig egészen biztosan kiemelkedően kedvező lehetőséget ad majd a Széchenyi Hitel a vállalkozóknak.