Nem gondoltad volna, de ezért is fizetsz!
2014 08 24. 16:00 Bank
Ha valahova utalunk, akkor felszámol a bank egy bizonyos költséget, a bankkártyánk után is fizetünk éves díjat, ahogy a számlavezetésért is általában fizetnünk kell valamekkora összeget. Ezek a terhelések nem érnek váratlanul minket. De, hogy azért is pénzt kérjenek, hogy bankfiókban veszem át a kártyámat (vagy éppen kipostázzák), PIN kódot módosítok, esetleg számlacsomagot váltok, vagy éppen végleg otthagynám a bankot, és bezárom a számlám?!? Pedig van még jó pár díjtétel a bankok tarsolyában.
Bankszámlavezetés, a kártya költsége és az utalások díja. Az átlag banki ügyfél ezeket a tételeket nézi, ha bankszámlát választ. Aki ennél szofisztikáltabb (mint minden Bankmonitor.hu olvasó), még megnézi a készpénzfelvétel díjakat, a csoportos beszedések költségét, és azt, hogy az SMS-ekért mennyit kérnek el. Tudatos vásárló két szempontból sem kér postai úton számlakivonatot: egyrészt környezettudatos, másrészt az elektronikus kivonat általában ingyenes. Rögtön felsejlik a gondolat, hogy a postai számlakivonatért fizetni kell? Sok esetben bizony igen. És ezzel el is kezdjük a „díjcunamit”!
Díjak végeláthatatlan sora
Azt, hogy a postai számlakivonat díjköteles még meg lehet érteni: a bank is próbál „zöld” lenni. És, hogy ne pazaroljon annyi fát, ahhoz kellően sok ügyfelének kell választania elektronikus kivonatot. Mivel lehet megfelelően motiválni a banki ügyfeleket? A költségekkel: ha fizetős a postai kivonat, akkor többen választják az elektronikusat. Nem mellesleg persze, a banknak is olcsóbb ez utóbbi megoldás.
Vannak viszont olyan díjak, amiket nem lehet a hatalmas mögöttes költségekkel megindokolni. Ilyen a PIN csere díja, vagy amikor a bankkártyánkat nem kérjük kipostázni, hanem a fiókban szeretnénk átvenni. Bizony, van olyan bank, ahol ezekért fizetni kell. De az ellenkezője is elképzelhető, amikor a bankkártya postázása kerül pénzbe, míg a fióki átvétel ingyenes. De szintén van rá esély, hogy fizetnünk kell az SMS, vagy internetbank beállítások módosítása után is.
Ha mindenképpen meg kéne magyarázni ezeknek a díjaknak a létezését, akkor az átlagostól való eltérés többlet adminisztrációjának a költségével magyaráznánk. Valószínűleg ugyanezért fizetős az internet bankon kívüli betétfeltörés, sőt betétlekötési is bizonyos bankoknál. Ám van olyan hitelintézet, amelyik mindenképp számol betétfeltörési díjjal, mindegy, hogy melyik csatornát választjuk az ügyintézésre. Tehát nem csak a kamatokat bukjuk el, de még pár száz forintunk is bánja, ha futamidő előtt meggondoltuk magunkat.
Ezek után már meg sem lepődünk, hogy létezik olyan pénzintézet, amely a telefonos ügyintézők fizetéséért cserébe telefonos ügyintézési díjat alkalmaz. Ha tranzaktálunk vagy beállításainkat módosítjuk telefonon keresztül, azért bizony fizetnünk kell. De ugyanúgy díja lehet annak is, ha gondolunk a szeretteinkre: az elhalálozási rendelkezés is pénzbe kerülhet. Viszont tragédia esetén az így nevesített személyek kilétük igazolása után szinte azonnal átvehetik a folyószámlán lévő összeget. Ezek után meg sem lepődünk, hogy találunk olyan bankot, amelyik bármilyen bankinformáció kéréséért akár több ezer forintot számít fel.
De a tudatos banki ügyfélnek is külön díjat tartogat néhány pénzintézet: amennyiben egy olcsóbb díjcsomagra váltanánk, úgy néhány ezer forint számlaváltoztatási díjat (csomagváltási díjat) kell sok esetben fizetnünk.
Ha pedig úgy érezzük, hogy az utolsó bőrt is lehúzták rólunk, akkor próbáljuk csak bezárni a számlát a számlanyitástól számított fél – egy éven belül! Ekkor is több ezer forintot felszámolhatnak számlazárási díjként csak azért, hogy megszabaduljunk az adott pénzintézettől.
Megoldás
Nem gondoljuk komolyan, hogy rajtunk kívül bárki is végigbogarássza a banki hirdetményeket. Ám, hogy ne érjen minket kellemetlen meglepetés a bankszámlakivonaton díjterhelés formájában, mindig kérdezzünk rá az ügyintézőnél az adott tranzakció vagy beállítás költségvonzatára. Egy kis odafigyelés akár több ezer forintot spórolhat meg nekünk. Ráadásul a fent említett költségek jelentős részét az Bankmonitor.hu oldalán is leellenőrizhetjük!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.