Munkáltatói támogatás hiteltörlesztéshez! Itt vannak a részletek!
2014 04 06. 08:27 Bank
Sonka, tojás, adómentes támogatás került az asztalunkra Húsvét előtt. Végre
megjelent az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatás folyósításának szabályairól szóló rendelet. Havonta akár 83 ezer forinttal is segítheti munkaadód a lakáshiteled visszafizetését. Nem vitás, hogy mind a dolgozó, mind a munkáltató számára előnyös megoldás a lakáshitel törlesztés adómentes támogatása.
Ez év első napja nagy könnyebbséget jelentő adóváltozást hozott életünkbe. A munkáltatók 2014. január 1-jétől adómentesen támogathatják munkavállalóik lakáscélját, lakáshitel törlesztését.
Ahogy azt korábban is megírtuk, a munkáltató adómentesen nyújthat a dolgozóinak lakáscélú támogatást, amelynek összege 5 év alatt legfeljebb 5 millió forint, de maximum a lakás vételárának, építési/korszerűsítési költségének 30 százaléka lehet. Ez havonta 83 ezer forintot is jelenthet! Arról is beszámoltunk, hogy ki, mikor, mire kaphat ilyen támogatást és milyen jelentősége van a méltányolható lakásigénynek.
Ez a fajta munkáltatói támogatás - lakás vásárlásához, építéséhez, bővítéséhez, korszerűsítéséhez - már évek óta létezik. A személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja törvény) módosításának köszönhetően azonban ennek a támogatásnak a felhasználhatóságát idén januártól kiterjesztették. Így adómentesen nyújtható a támogatás a munkavállalónak hitelintézettől, munkáltatótól felvett lakáscélú hitel visszafizetéséhez/törlesztéséhez is.
Milyen hitelekhez adható a támogatás?
A támogatás lakáscélú hitelekre érvényesíthető és a rendelet az alábbiakat értelmezi ez alatt:
- vásárlás, építés, bővítés, korszerűsítés céljára felvett kölcsön, függetlenül a szerződéskötés időpontjától. A felújítási hitel nem tartozik ide!
- az olyan hitel- vagy kölcsönszerződés, amely ugyan nem jelzálog alapú, de amelyet a hitelszerződésből egyértelműen azonosíthatóan lakáscélú felhasználás céljából kötöttek (a fentieknek megfelelően),
- az olyan hitel- vagy kölcsönszerződés, amelyet az előzőekben említett kölcsön visszafizetése, törlesztése céljából kötöttek (ide értve a gyűjtőszámlahitelt is).
Az adómentesség adóévenként érvényesíthető a következő szabály figyelembevételével:
- Az elmúlt - az aktuális adóévet is ide értve - 5 évben a támogatás összege nem haladhatja meg az 5 millió forintot,
- a támogatás teljes összege a lakás vételárának/építési költségének maximum 30 százaléka,
- a lakás szobaszáma megfelel a méltányolható lakásigénynek.
A rendelet azt is kiköti, hogy a támogatás csak akkor tekinthető adómentesnek, ha a munkáltató a támogatás folyósításának évét követő év május 31-éig rendelkezik az szja tv-ben meghatározott igazolásokkal, mint például a támogatás folyósításáról szóló bizonylat.
Ennek hiányában a lakáscélú munkáltatói támogatás 20 százalékkal növelt összege a munkavállaló - munkaviszonyból származó - jövedelmének minősül és sajnos az adót az emelt összeg után kell megfizetni.
A régen várt rendelet a fentiekben leírt törvényi előírásokat egészíti ki az alábbiakkal:
- A támogatás folyósításához nem szükséges elkülönített számlát nyitni. A munkáltató a támogatást utalhatja a munkavállaló fizetési vagy hitelszámlájára, vagy a hitelt nyújtó hitelintézet törlesztéshez használt központi elszámoló számlájára is. Ehhez a munkavállalónak nyilatkoznia kell a megjelölt számlaszámáról.
- A támogatás adómentességének feltételeit a munkáltatónak kell vizsgálnia, de a rendelet lehetőséget biztosít arra is, hogy ezt helyette a bank tegye meg.
- A munkavállalónak - bármekkora arányban – tulajdonosnak, vagy haszonélvezőnek kell lennie a támogatással érintett lakásban. Elfogadható az is, ha a tulajdonjogot a támogatás felhasználásával, zártvégű lízing keretében szerezzük meg.
- A lakáscélú hiteltörlesztéshez igényelt támogatás esetén a támogatás folyósítása évét követő év április 15-éig a munkáltatónak be kell nyújtanunk a hitelszerződést, továbbá a törlesztést igazoló okiratokat, számlakivonatokat is!
Ezen kívül, amennyiben egy olyan kölcsön törlesztéséhez használjuk fel a támogatást, amely egy korábbi lakáscélú kölcsön kiváltására szolgált, a korábbi (azaz az eredetileg lakáscélú) kölcsönszerződést is be kell nyújtanunk!
Ha most tervezel lakást venni és hitelre van szükséged, akkor Te is jogosult vagy erre a támogatásra. Nézd meg kalkulátorunk segítségével hogyan alakul a törlesztőrészleted.
A rendelet egyértelműen meghatározza a támogatás összege és a vételár/teljes építési költség, valamint a korszerűsítésre fordított költség arányára vonatkozó feltételnek való megfelelés vizsgálati szempontjait is.
- lakás tulajdonjogának megszerzését alátámasztó érvényes adásvételi szerződés;
- építés, bővítés, korszerűsítés esetén költségvetés;
- költségvetés hiányában elfogadható az előbbi célokra felvett kölcsön szerződése is, amennyiben tartalmazza a lakáscélú felhasználás költségeire vonatkozó adatokat.
Végezetül két idézet a rendeletből, melyek talán segítségünkre lehetnek, de mindenképpen továbbgondolásra érdemesek.
„Az adómentesség feltételeinek vizsgálata során nem kell vizsgálni azt a körülményt, hogy ugyanazon lakáshoz kapcsolódóan a magánszemélyen kívül más személy – különösen a magánszemély hozzátartozója – részesül-e, vagy részesült-e támogatásban.”
„A munkáltató választása szerint e rendelet rendelkezései a 2014. január 1-jén vagy azt követően nyújtott támogatásokra is alkalmazhatók.”
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.