Mekkora jövedelem szükséges 10 millió Ft lakáshitelhez?
2016 07 31. 09:00 Bank
Aki egyedül venne fel ma 10 millió forint lakáshitelt, annak mindenképpen átlag feletti jövedelmet szükséges igazolnia. Két keresős háztartás esetén a bevételek összeadódnak, így az átlag alatt kereső pár is hozzájuthat ekkora hitelösszeghez. Eltérő feltételek vonatkoznak azonban a munkabérre, családi pótlékra, vállalkozói jövedelemre, és jelentősen befolyásolják a felvehető kölcsön összegét a meglévő hitelek, hitelkeretek is, valamint, hogy meddig fix a törlesztőrészlet!
Mennyire terhelhető a jövedelem hiteltörlesztésekkel?
A Magyar Nemzeti Bank által bevezetett Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató (JTM) szerint az összes igazolt, és adott bank által figyelembe vehető jövedelmek maximum 50%-ig terhelhetőek hiteltörlesztéssel (60%-ig abban az esetben, ha az összjövedelem eléri a 400 ezer Ft-ot). Ennél óvatosabbak azonban a bankok, és jellemzően 30-40%-ig engedik el a JTM mutatót, amelybe minden, a már meglévő hiteleket is bele kell számolni.
Megvizsgáltuk, hogy 35%-os JTM mellett milyen jövedelem szükséges ma egy 10 millió Ft összegű lakáshitel felvételéhez:
A fenti számok másképp alakulnak azonban, ha például a háztartásnak van egy 500 ezer forintos hitelkártyája. Akár használják, akár nem, 25 ezer forinttal beleszámít a jövedelemterhelésbe, azaz ennyivel alacsonyabb törlesztőrészlettel, ebből kifolyólag alacsonyabb felvehető hitellel kell kalkulálniuk.
Amennyiben egy 3 hónapig fix törlesztésű hitel felvételében gondolkodnak, 170 000 Ft helyett 241 000 Ft jövedelmet szükséges igazolniuk, ha nem szüntetik meg hitelkártyájukat!
Milyen jövedelmek számítanak lakáshitel felvételekor?
Elég széles a bankok által elfogadható jövedelmek palettája, azonban nem minden típusú bevétel esik azonos elbírálás alá a pénzintézeteknél. Ha több adósa van egy lakáshitelnek, (például házas-, élettársak) és mindketten rendelkeznek jövedelemmel, a bevételek összeadhatóak az alábbiak figyelembevételével:
- Szükséges igazolni legalább egy minimálbért, amely lehet munkabér, vállalkozásból származó jövedelem, nyugdíj, ingatlan bérbeadásból származó jövedelem (elsődleges jövedelmek, de bankonként változóak).
- Ezekhez adhatóak hozzá az egyéb (másodlagos) jövedelmek, mint például a CSED, GYES, gyermektartás, családi pótlék, bónusz, jutalom, cafeteria bizonyos elemei, PHD ösztöndíj.
Minden banknak egyedi követelményei vannak az elfogadható jövedelmekkel kapcsolatban, pár általánosságot azonban ki lehet emelni:
- Alkalmazotti munkaviszonyt az aktuális munkahelyen legalább 3 hónapot kell igazolni
- A munkavállaló nem állhat próbaidő, felmondás alatt
- A munkáltató nem állhat felszámolás, csődeljárás alatt
- Vállalkozói jövedelem esetén a vállalkozásnak van legalább egy lezárt pénzügyi éve (január-december)
- A jövedelem bankszámlakivonattal, munkáltatói igazolással, NAV jövedelemigazolással alátámasztható hivatalos bevétel
Ha hitelfelvétel előtt állsz, vagy előzetesen érdeklődsz, az alábbi kalkulátorral megnézheted az aktuális banki ajánlatokat, szakértőink pedig segítenek neked a megfelelő bank kiválasztásában is!
Mit tehetsz a hitelezhetőséged javítása érdekében?
- Számold fel a nem használt hitelkártyákat, folyószámla hitelkereteket!
- Amennyiben ezek mégis használatban vannak, de nem létszükséglet, akkor a lakáshitel érdekében célszerű ezekről mégis lemondani.
- Ne válts munkahelyet hitelfelvétel előtt!
- Figyelj oda, hogy pontosan törleszd a meglévő hiteleidet, időben töltsd vissza a hitelkártyádat!