Megéri hitelből lakást venni? A válasz megérkezett!
2014 04 27. 08:11 Bank
Az alacsony kamatokat látva, olvasva a lakásárak csökkenéséről szóló híreket sokan elgondolkodnak azon, hogy jópár év várakozás után vajon belevágjanak-e új otthonuk megszerzésébe? A döntés meghozatalához megfelelő önerő, olcsó hitel és olcsó lakás szükséges. Megnéztük a statisztikákat, e három feltételből melyik teljesül?
Van-e olcsó lakás?
Az FHB Lakásárindexe egyértelmű választ ad a fenti kérdésre: van! 2008 és 2013 között e mutató szerint névértéken 23, inflációval számolva pedig 38 százalékkal csökkent átlagosan a lakások értéke. Ekkora zuhanásra Európában sem nagyon van példa. Barcelonában, Amszterdamban vagy Koppenhágában a lakások átlagos négyzetméterára 3-4 ezer euró, Budapesten ellenben az 1200 eurót sem éri el. A magyar főváros árai regionális szinten is alacsonyak, Varsó másfélszer, Prága kétszer drágább!
Az új lakások áraiban is hasonlóan nagy a különbség. Még akkor is, ha a kínálat Magyarországon folyamatosan szűkül. Tavaly 29 százalékkal kevesebb építési engedélyt adtak ki, mint 2012-ben. Csak 7536 új lakás épült az országban. 13 uniós tagállam áraival összevetve az új lakások Magyarországon a legolcsóbbak.
Van-e olcsó hitel?
A jelzáloghitelezése mérsékelt emelkedése már tavaly év végén megindult és az idei esztendő elején ez a tendencia folytatódott. 2013 január és 2014 február között a havi jelzáloghitel kibocsátás 40 százalékkal nőtt. Miért? Egyrészt a forint alapú lakáshitelek kamata a jegybank folyamatos kamatcsökkentéseinek hatására mélyponton van. Vannak ma már olyan hitelek a piacon, amelyek THM-je alig valamivel haladja meg a 6 százalékot.
A piacon jelenleg elérhető lakáshitelek közül a két államilag kamattámogatott hiteltípus, az Otthonteremtő Kamattámogatott Hitel és az Államilag Támogatott lakáshitel számíthat a legnagyobb érdeklődésre. Egyrészt a támogatott időszakban mindkét hiteltípus esetében a kamattámogatás elérheti az 50%-ot, másrészt a hitel kamata a választott 1 vagy 5 éves kamatperióduson belül fix; a kamattámogatott hitelek esetében nemcsak a támogatott időszak alatt, hanem azt követően is, azaz maximálisan kiszámítható a várható törlesztőrészlet mértéke.
A két fenti hitelfajta felhasználhatóságában a legnagyobb különbség, hogy az Otthonteremtő Kamattámogatott Hitel használt vagy új lakás vásárlására, építésére, korszerűsítésére, bővítésére vehető igénybe, míg Államilag Támogatott lakáshitel kimondottan új lakás vásárlására, építésére, vagy korszerűsítésre igényelhető.
Ha nem hiszed, járj utána! Kalkulátorunkkal könnyen megnézheted, milyen kamatra vehetsz fel most lakáshitelt!
A döntés előtt érdemes alaposan szemügyre venni a bankok akcióit is, hiszen a versengő pénzintézetek több olyan kedvezményt is kínálnak, amivel sokat lehet faragni a havi törlesztőrészleten. Van, aki értékbecslői vagy a közjegyzői díjat engedi el, mások lemondanak a folyósítási jutalékról, megint más segít a szocpol elintézésében.
Van-e önerő?
Ez a legnehezebb kérdés. A válság, a korábban felvett hitelek törlesztése, a megnövekedett megélhetési költségek alaposan lecsökkentették a háztartások megtakarításait. A szükséges önerő előteremtése saját erőből tehát sokaknak okoz megoldhatatlan problémát. Szerencsére erre is van megoldás: a lakástakarék pénztár! Itt havi 20 ezer forint befizetésével a nagyvonalú állami támogatásnak köszönhetően négy év múlva akár 1,3 millió forintot is előteremthetünk. Ráadásul egy család több lakástakarék pénztári szerződést is köthet, így könnyen előteremthető az új otthon megszerzéséhez szükséges önerő.
Kalkulátorunkkal kiszámolhatod, hogy lakástakarék pénztári befektetésed mennyit fial!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.