Már fizetnek is azért, hogy hitelt vegyél fel!
2015 05 19. 16:49 Bank
Ugye Te sem gondoltad volna, hogy egyszer majd a bank fizeti helyetted a kamatokat csak azért, hogy hitelt vegyél fel? Megtörtént a lehetetlen, ilyen nincs és mégis van. Múlt hónapban a legnagyobb dán bank, a Realkredit Danmark negatív kamattal adott kölcsön egy szex terapeutának, Eva Christainsennek. De mégis miként lehetséges az, hogy valaki bemegy a bankfiókba, kitölti a szükséges papírokat, felvesz egy lakáshitelt és ezért cserébe a bank minden hónapban fizet neki? Átverés az egész? Mutatjuk, miért lehetséges mindez!
Szép új világ
Kivételes időket élünk Európában: a nulla körüli infláció, az alacsony gazdasági növekedés és a negatív hozamok a feje tetejére állították a világot. Alapesetben a központi bank minden nála elhelyezett pénzösszeg után kamatot fizet. Illetve fizetne, ha Dániában ez a kamatláb nem lenne negatív, -0,75%. A skandináv országban ugyanis az a furcsa helyzet állt elő, hogy a hitelezés felpörgetése érdekében bevezették a büntető kamatokat, derül ki a Financial Times írásából.
Ennek tükrében pedig rögtön érthetővé válik, hogy miért is éri meg már akár negatív kamatra is kölcsönt adni. Hiszen bármely -0,75%-nál magasabb kamat esetén kisebb veszteséget könyvelhet el a bank, mintha ugyanez a pénz a központi banknál parkolt volna. Tehát így fordulhat az elő, hogy – a profit maximalizálása érdekében – egy hitelképes ügyfél akár negatív kamatra is kaphat lakáshitelt Dániában.
Azért eget rengető (negatív) kamatra ne számítsunk, egészesen pontosan évi -0,0172%-os kamatról beszélünk, ami még nagyítóval is éppen hogy csak látható. A negatív kamat ebben a szituációban pedig azt jelenti, hogy a bank havi szinten 7 koronának megfelelő kamatot fizet (mai árfolyamon kb. 290 forintot) az adósnak a hitel futamideje alatt.
Idehaza negatív kamat ugyan nincs, de a rendkívül kedvező lakáshitel ajánlatokért add meg néhány adatod és szakértő kollegánk felhív!
Túl szép, hogy igaz legyen
Igen az, ezért egy kis csavar van az ügyben. A negatív kamat ellenére az egyéb díjakkal és rendszeres költségekkel együtt már az adós többet fizet a banknak, mint amennyi kamatot kap tőle…
Mit hozhat a negatív kamat hosszú távon?
1. Lakáspiac
A nulla közeli vagy éppen negatív hitelkamatok könnyen túlfűthetik a lakáspiacot, ami egy ismételt ingatlanpiaci buborék kialakulásához vezethet. Ezt a félelmet erősíti, hogy a dán főváros lakásárai már a válság előtti csúcsokat is túlszárnyalták. Nem mellesleg a világ legjobban eladósodott háztartásai ezzel csak újabb terheket vesznek nyakukba.
2. Megtakarítás
A büntető kamat bevezetése a megtakarításokat sem hagyja érintetlenül, a lakosság bankbetétben tartott pénzére is hatással van. Hiszen, ha a dán bankoknak fizetni kell azért, hogy pénzüket a központi bankban tartsák, akkor logikus, hogy a bank ügyfelei is fizessenek, de minimum kisebb kamatokat kapjanak, mint korábban ugyanezért a szolgáltatásért.
A nagyközönség érthető módon még nem szembesül a negatív kamatokkal, mivel a bankroham és a tömeges készpénzkivétel rémképe miatt a bankok többsége ódzkodik attól, hogy a lekötések után kevesebb pénzt fizessenek ki a futamidő végén az ügyfélnek, mint amennyit az elhelyezett a banknál. Persze minél tovább maradnak a negatív kamatok, annál valószínűbb ez a forgatókönyv. A betétek „adóztatása” pedig már el is kezdődött, az első áldozatok a legnagyobb vállalati, intézményi és privát banki ügyfelek.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.