Így válassz bankszámlát
2013 02 19. 08:30 Bank
A bankszámla vezetése pénzbe kerül – fizetünk a banknak azért, hogy nyilvántartja pénzünket – de, hogy pontosan mi kerül pénzbe és mennyibe, az nem egyszerű kérdés. Sokan csak a bankszámla havi egyenlegének csökkenéséből jönnek rá, mennyibe is kerül a számla fenntartása. Ha azonban nem szeretnénk sokat költeni a banki szolgáltatásokra, érdemes megkeresni azt a bankszámlát, aminél a legkevesebbet fizethetjük. A tudatos választáshoz pedig minden esetben saját szokásaink felmérése az első lépés.
Először is fontos eldöntenünk, hogy aktívan szeretnénk-e használni a számlát, vagy csak a fizetésünket vesszük le róla havonta egyszer. Ha aktívan szeretnénk használni, akkor érdemes felmérni, hogy a fontosabb banki műveletek közül melyeket használjuk és hányszor. Így érdemes számon tartani a bankkártya használatot, a készpénzfelvételt és az átutalásokat.
A bankolási szokásokat figyelembe véve meg tudjuk állapítani, hogy milyen számla lesz a legolcsóbb végeredményben. Azért fontos, hogy tisztában legyünk a használati szokásokkal, mert a költségtételekre sok esetben kaphatunk kedvezményeket. A kedvezmények pedig a legtöbb esetben éppen attól függenek, hogy mennyi tranzakciót (például átutalásokat, vagy bankkártyás fizetéseket) teljesítettünk egy adott időszak alatt. Mielőtt azonban részletesen megnéznénk a lehetséges kedvezményeket és a szükséges feltételeket, röviden tekintsük át az alapvetőbb díjakat.
A legtöbb esetben a bankszámlához fizetünk egy havi díjat. Legjobb esetben ez akár ingyenes is lehet, de ennek, ahogy már említettük feltétele lehet: diáknak kell hozzá lenni, több banki szolgáltatást kell igénybe venni vagy fizetésünk kell, hogy a számlára érkezzen.
A havi díj mellett érdemes külön megemlíteni a költségesebb banki műveleteket – ezek az eseti átutalási megbízás, a készpénzfelvétel és a bankkártya.
Az átutalások költségei leggyakrabban egy minimum és egy maximum összeg közé vannak beszorítva. Ezen a sávon belül számít az átutalt pénzösszeg és általában ehhez adódik hozzá egy fix díj is. A január elsejétől életbelépő tranzakciós adó a fent megállapított összegre jön még pluszba. A tranzakciós adó az átutalásoknál az összeg 0,2 százaléka, de maximum 6 ezer forint.
A készpénzfelvétel akár több ezer forint is lehet, ha valaki nem figyel a megfelelő használatra. A díjak minden számla esetén különbözőek, azt azonban vegyük figyelembe, hogy a bankfiókban drágábban vehetünk fel pénzt, mint a bank saját automatájából. Így érdemes figyelni, hogy ha van a banknak ATM-je, akkor használjuk inkább azt.
A bankkártya szinte minden esetben szükséges kelléke bankszámlánknak. A kártyához több díjtétel is tartozhat, de a legfontosabb és legjelentősebb a kártya éves díja. Az 1-2 ezer forintos éves díjaktól egészen több mint tíz ezer forintos költségekkel is találkozhatunk. Persze a kiemelkedő árak mellé többnyire több szolgáltatás is tartozik, bár itt is fontos megállapítanunk, hogy az „ingyen” kapott szolgáltatásra szükségünk van-e. Válasszunk olyan kártyát, ami igényeinknek megfelel!
A legnagyobb költséggel rendelkező tételek mellett számottevő lehet a sok apróbb díjtétel is összességében. A bank költséget számolhat fel a postai számlaértesítőért, viszont az elektronikus értesítő legtöbbször ingyen van. Több helyen előfordul, hogy a bank minden egyes számlaműveletért kisebb díjat számol fel és az internetbank használata is díjat vonhat maga után. Figyeljünk, hogy a pénztári befizetés és kifizetés is pénzbe kerül.
Szinte minden esetben költsége van a bankkártyás fizetéseket illetve pénz érkezését, kifizetését jelző sms-eknek. A díj jelentkezhet fix havidíjként vagy akár sms-enként. Sokszor van egy fix havi díj és sms-enként is kell fizetnünk egy kisebb összeget.
A tranzakciós adó bevezetésével ugyan költség terhel minden egyes kártyás vásárlást, de ezt a költséget a legtöbb bank átvállalta akciós vagy állandó jelleggel. Ez is mutatja, hogy egyre inkább hangsúlyos a kártyás vásárlás és a bankszámlaműveletek használata, hiszen ezzel a bank támogatja a kártyás vásárlásokat.
Általános igazságként pedig mindenképpen jegyezzük meg: minden banki művelet elvégzése nagyobb költségekkel jár bankfiókon keresztül, mint akár interneten vagy telefonon végezve el ugyanazt.
Az átutalás díja, mint ahogy sok más költség is, elkerülhető, vagy csökkenthető, ha a megfelelő számlacsomagot választjuk. Ezt az esetek többségében úgy tudjuk elérni, ha teljesítjük a megfelelő feltételeket. A feltételek eredményeképp kedvezményként kaphatjuk az ingyenes, vagy olcsóbb átutalást, havi díjat, vagy más szolgáltatásokat.
Gyakori kedvezményre jogosító feltétel, ha fizetésünk az adott bankba érkezik. Itt is fontos figyelnünk, hogy pontosan mekkora összeget is vár el a bank a kedvezmény megadásához, illetve, hogy munkabér kell-e legyen. A kedvezmény jutalma legtöbbször a bankszámla havidíjának elengedése, amivel akár tíz-tizenötezer forintot is megspórolhatunk éves szinten.
A kedvezmények és a feltételek rendszerében nehéz eligazodni. A bankolási szokásainkhoz való tudatos hozzáállás viszont ebben is jelentős segítség két szempontból is.
Először is ne teljesítsünk olyan költséges feltételeket, vagyis ne vegyünk igénybe olyan szolgáltatásokat, amire nincs szükségünk. Például előfordulhat, hogy a bank havi egy ingyenes készpénzfelvételt ad, ha a kártyához biztosítást igénylünk. Ha azonban nincs szükségünk a biztosításra, akkor könnyen lehet, hogy rosszabbul járunk azzal, mintha nem kapjuk meg a havi egy ingyenes készpénzfelvételt.
Hasonló hiba lehet egy olyan kedvezményért való áldozat, ami valójában számunkra nem jelent értéket. Lehet, hogy havi öt átutalás esetén ingyenes postai készpénzfelvételt kapunk, de ebben az esetben csak akkor van értéke a kedvezménynek, ha rendszeresen veszünk fel postán pénzt.