Ha kevesled a banki kamatot
2013 02 13. 09:15 Bank
A betéti kamatok az elmúlt időszakban látványos csökkenésnek indultak. Míg fél évvel ezelőtt könnyen leköthettük pénzünket 8% körüli kamatszinten, addig ma már alig kapunk többet mint 6%, ha nem kívánunk extra feltételeket teljesíteni. A csökkenő betéti kamatok egyre inkább arra ösztönzik a megtakarítással rendelkezőket, hogy alternatíva után nézzenek, melynek során au első számú célponttá a történelmi tapasztalatok szerint a befektetési alapok válnak. Jelenleg minden 100 Ft lakossági megtakarításból 12 Ft található befektetési alapban, és ez a szám folyamatosan növekszik.
Az elmúlt időszakban látványosan jó teljesítettek a befektetési alapokköszönhetően annak, hogy mind a kötvénypiac, mind a részvénypiac látványos emelkedésen van túl. Mennyit nyerhettünk? Az elmúlt egy évben akár 35%-ot, ha jól választottunk. Ugyan általában jól teljesítettek az alapok, könnyű volt jól választani, de ha mégis gyenge teljesítményű alap mellett döntöttünk, akkor akár több mint 50%-ot is veszíthettünk. Mindez jól érzékelteti, hogy befektetési alapokkal a bankbetéteknél nagyobb hozamot érhetünk el, de mindennek az ára a magasabb kockázat.
De hogyan működik ez a dolog?
A befektetési alapot úgy kell elképzelni, mint egy közös kasszát, amibe mindenki befizet egy bizonyos összeget. A kasszát a megtakarítók a befizetéseinek a nagysága arányában tulajdonolják. Hogy mit vegyenek a közös pénzből, azt szakemberekre bízzák. Ezek a szakemberek az alapkezelők, akik eldöntik, hogy mibe is fektessék a közös kasszában lévő pénzt. A befektetések lehetnek bankbetétek, állampapírok, belföldi vagy nemzetközi részvények, egyéb befektetések, vagy akár ingatlanok is. Ezek fogják meghatározni az alap hozamát, azaz hány százalékot hoz az alap. A befektetési alapból egy adott napi áron tudunk vásárolni. Ezt az árat az alapban lévő befektetések aktuális értéke határozza meg. Amikor értékesíteni fogom, akkor is az aktuális értéken tudom majd eladni a részem.
Nézzünk egy példát: van egy alapunk, amiben egy részvény, illetve egy állampapír található fele-fele aranyban. A részvény egy év alatt 12 százalékot, amíg az állampapír 6 százalékot hozott. Akkor az alapunk teljesítménye 9 százalék, ami megegyezik a mi hozamunkkal is. (Költségektől eltekintve.)
Természetesen a befektetési alapok, nem két befektetést birtokolnak, hanem rendkívül sokat, és sokfélét. És nem csak ezét nehéz megmondani egy befektetési alap hozamát.
A befektetési alapok hozamát (ellentétben a bankbetétekkel) mindig utólag tudom csak megmondani. (A bankbetéteknél már a futamidő elején tudom, hogy mennyi pénzem lesz a futamidő végén.) Hiába látjuk, hogy az alap az utóbbi egy évben 35%-ot teljesített, ez nem ad semmilyen garanciát a jövőbeni teljesítményére. Viszont szemben a bankbetétekkel, a befektetési alapok többsége szabadon adható-vehető, adott napi áron. Ez azt jelenti számomra, hogy nem vesztem el a futamidő alatt az alap által megtermelt hozamot, szemben az átlagos bankbetéttel, ahol, ha a lejárata előtt szükségem van a pénzre, általában elesek a kamatoktól. Az is lényegi különbség, hogy a befektetési alapokra (ellentétben a bankbetétekkel) nem érvényes az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) 100.000 eurós garanciája. Itt az úgynevezett Befektető-védelmi Alap (BEVA) garanciája él, de egyrészt csak 20.000 euróig, másrészt az alap befektetéseiből eredő veszteségekért nem áll helyt.
És hogy az a sokfajta befektetési alap közül melyik való pont nekem, az sok minden függvénye: mik a pénzügyi céljaim, milyen időtávban gondolkodok, illetve hogyan viszonyulok a kockázatokhoz.
Amennyiben tényleg a bankbetétekhez leginkább hasonlító alapot keresem, akkor a pénzpiaci (vagy likviditási) alapokat érdemes megnéznem: csak bankbetétekbe és éven belüli lejáratú állampírba fektet az ilyen alap. Nagy meglepetésre nem kell számítanunk az ilyen alapoktól, és az elmúlt évben átlagosan 6,24%-ot hoztak.
Ha ezzel a hozamszinttel még nem vagyunk megelégedve, akkor a következő kategória a kötvényalap lehet. Átlagosan 13,58%-os hozamot értek el a kötvénylapok az elmúlt egy évben, miközben a veszteség esélye viszonylag alacsony szinten maradt. (De nem nulla az esélye. Volt olyan kötvénylap, ami veszteséget szenvedett el az elmúlt egy év folyamán.) A kötvényalapok főként hitelpapírokba (állampapír és vállalati kötvény) fektetnek.
A következő kategória mindenki számára ismerős lesz: részvényalap. Itt a befektetések túlnyomó többségét a részvények teszik ki. Ha a részvényekre gondolunk (pl.: OTP), akkor tudjuk, hogy heves árfolyammozgásokat tudnak produkálni. Ez a fajta árfolyamváltozás a részvényalapoktól sem idegen: itt találjuk a legmagasabb egy évre visszatekintő hozamot az alap kategóriák között: 34,86%, miközben az részvényalapok átlagos hozama 5,13% volt. Ezekből a számokból (illetve a részvény névből) már sejthető, hogy itt azért negatív hozamokkal is találkozhatunk.
A fenti alapok egyfajta kombinációjaként lehet értelmezni a vegyes alapokat, amik bankbetétekbe, kötvényekbe és részvényekbe is fektetnek. Attól függően, hogy milyen arányban vesznek ezekből, megkülönböztetünk óvatos, kiegyensúlyozott és dinamikus vegyes alapokat. Amíg egy óvatos alap nem biztos, hogy fektet részvénybe, addig a dinamikus alapban a részvények aránya a legnagyobb, míg bankbetétekbe csak átmenetileg helyezi a pénzt. Kockázat és hozam szempontjából a kötvény, és részvényalapok között helyezkednek el. (Az óvatos közelebb a kötvényhez, míg a dinamikus közelebb a részvényhez.)
Ezen kívül még sokféle alaptípust különböztetünk meg. Létezik olyan, ami csak ingatlanokba fektet (ingatlan alap), van ami olyan árupiaci termékbe, mint az arany, ezüst, olaj, kukorica (árupiaci alap) és olyan alap is akad, ami maga is más alapokban tartja a pénzét (alapok alapjai).
Természetesen ezen kívül is léteznek még más befektetési alap típusok (például tőkevédett alap, származtatott alap, vagy abszolút hozamú alap), amelyeket ide kattintva megismerhetsz.
A különböző befektetési alapok között a legjobban teljesítő 3 alap hozamát az alábbi grafikonon láthatod:
Kíváncsi vagy melyik alapok telesítettek a legjobban? Érdekel a többi helyezett is? Ha böngészni szeretnél az alapok között nézd meg a befektetési alap keresőnket!