Forintos kérdés: Mi történik, ha 151 ezer forint készpénzt veszek fel?
2014 01 23. 08:54 Bank
Február 1-től havi kétszer bármilyen ATM-ből ingyenesen vehetünk fel készpénzt 150 ezer forintig. De mi történik, ha elfeledjük az összeghatárt és 151 ezer forintot kérünk az automatából? És mi van akkor, ha eddig is 4 ingyenes készpénzfelvétel járt a számlacsomagunkhoz? Mi kérdeztünk, a bankok válaszoltak.
A lakossági ügyfelek 80 százaléka, mintegy 3,6 millió ember kérvényezte bankjánál a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvételi lehetőséget – nyilatkozta nemrégiben az ATV-ben Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára. Aki ezt elmulasztotta, az sem maradt le semmiről, hiszen minden hónap 20-áig lehet kérni a lehetőséget. Az ingyenesség pedig a rákövetkező hónaptól jár.
A kormány lépése alaposan felkavarta a piacot, hiszen a lépés további jelentős terhet ró a bankokra. Szinte a döntés megszületésekor elindult a találgatás, vajon miként reagálnak a pénzintézetek az új szabályra. Sokan arra számítottak, hogy díjemeléssel kompenzálják terheik növekedését. Kovács Levente szerint ez egyelőre nem következett be, ám hosszútávon várható ilyen lépés.
Ha díjemelés eddig nem is történt, a bankok egy része mégis reagált a helyzetre, mégpedig a korábban ingyenes készpénzfelvételi lehetőségeket kínáló lakossági számlacsomagjainak átalakításával. Az OTP pár nappal ezelőtt közölte, hogy emiatt korábbi lakossági számlacsomagokhoz kapcsolódó készpénzfelvételi akciói „okafogyottá váltak és visszavonásra kerülnek”. A bank azért döntött így, mert ügyfelei túlnyomó többsége kisebb készpénzfelvételi igényekkel jelentkezik, mint havi 150 ezer forint.
Kíváncsiak voltunk, vajon más bankok is követik-e az OTP Bank példáját. A DRB Bank kérdésünkre egyértelműen azt válaszolta, hogy ez év február 1-től csak a törvényben előírt kötelező ingyenességet biztosítja, a korábbi kedvezmények megszűnnek. A többi, kérdésünkre válaszoló bank azt közölte, megmaradnak, de átalakulnak az eddigi kedvezmények. A Budapest Banknál, az MKB Banknál és a CIB Banknál például a kedvezmények nem adódnak össze, csak az első két készpénzfelvétel ingyenes, a többiért díjat számítanak fel.
A K&H Bank a törvény előírásainak megfelelően más bankok ATM-jére is kiterjeszti az ingyenességet havi két alkalom erejéig. A két vagy több, saját ATM kedvezményt biztosító számlacsomagok ez alól kivételt képeznek. Ezeknél, ha az első készpénzfelvétel eléri a törvényi 150 000 forintos összeghatárt, akkor csak erre az első tranzakcióra vonatkozik a teljes belföldi ingyenesség. A CitiBank viszont Citigold csomagjára vonatkozóan épp a saját ATM-jeire ad díjmentességet méghozzá havi három alkalommal. Az új 0 Ft-os számlacsomagban minden hazai készpénzfelvétel összeghatár nélkül ingyenes továbbra is, a többi számlacsomagnál a törvényi előírásoknak megfelelően havi két ingyenes készpénzfelvétel van benne, 150 ezer forint összeghatárig.
Kíváncsiak voltunk arra is, vajon hogyan reagálnak a bankok arra, ha valaki megfeledkezik a 150 ezer forintos ingyenes készpénzfelvételi értékhatárról és több pénzt vesz fel. Az általunk megkérdezett bankok egyértelműen azt válaszolták, hogy a 150 ezer forint feletti részért valamilyen formában díjat számítanak fel. Ez a CIB Banknál például fix összeg, tehát a felszámított díj nem kerül arányosításra. A Citi Bank a díjcsomagtól függően számol. Ahol most a díjcsomagban tételenkénti fix díj szerepel, ott arányosan fogja a fix díjat felszámolni. A DRB Banknál van fix díj és százalékos is. A fix díj egészében felszámításra kerül, míg a százalékos díj a 150 ezer forint feletti rész után.
Van tehát olyan pénzintézet, amelyik a 150 ezer forint feletti részre, mint különálló készpénzfelvételre számítja fel a díjat, és van, amelyik arányosítja azt a felvett összeghez viszonyítva.
A könnyebb érthetőség kedvéért az AXA Bank honlapján konkrét példával is igyekszik segíteni ügyfeleit, aki egyébként arányosan számítja a költséget. Idézzük: „Az első tranzakció összege 80.000 Ft, a második 90.000 Ft:
Ebben az esetben az első tranzakció ingyenes. A második tranzakció díjának kiszámításához össze kell adni a tranzakció során felvett készpénz összegét: 80.000 + 90.000=170.000 Ft, majd ebből az összegből ki kell vonni a 150.000 forintot. Az így kapott összeget el kell osztani a két tranzakció összegével (170.000 Ft). Ezek után az eredményt meg kell szorozni a mindenkor hatályos Lakossági Bankszámla Hirdetményben megtalálható ATM készpénzfelvételi díjjal, és az így eredményül kapott összeg kerül terhelésre.”
A törvény adta kedvezményes készpénzfelvételek egyébként nem feltétlen adódnak majd össze az egyes számlacsomagok által biztosított kedvezményekkel, így aki ennél többször vagy nagyobb összeg miatt folyamodik a bankautomatához, annak nem elhanyagolható, hogy alapból mit tud a bankszámlája. Ezeket bankszámla kalkulátorunk segítségével könnyedén megnézheted:
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.