Ezt kapják a devizahitelesek a bankjuktól!
2015 02 18. 09:11 Bank
Március-áprilisban kapják meg a devizahitelesek bankjuktól az elszámolásra és a forintosításra vonatkozó részletes tájékoztatást. Megmutatjuk, pontosan milyen információkat tartalmaz majd a postán kiküldött tájékoztató. Mire érdemes figyelni és milyen lehetőségekkel élhetünk, ha nem értünk egyet a kapott tájékoztatóval.
Mit tartalmaz a tájékoztató?
- A visszatérített összeg (az elszámolás részletei, ki ellenőrzi a számítást)
- Az új törlesztőrészlet (szerződésmódosítás, kamatmódosítás, forintosítás)
- Mit tehetünk, ha nem értünk egyet a tájékoztatással (panaszkezelés, jogorvoslat)
- Hiteltörténeti kimutatás (törlesztési táblázat)
1. A visszatérített összeg
Nap, mint nap számtalan kérdést kapunk azzal kapcsolatban, hogy mekkora összegű visszatérítés jár a felvett hitelre. Így talán nem véletlenül pont ezzel, az adósok által legjobban várt információval kezdődik a tájékoztató. Feketén fehéren kiderül, hogy pontosan mekkora összegű visszatérítés jár a tisztességtelen szerződési feltételek (árfolyamrés és egyoldalú kamatemelés) miatt. Élő szerződések esetén a tartozás csökken, a korábban lezárt hitelek esetén pedig átutalással vagy készpénzben kapjuk vissza a pénzt.
Persze sokakban felmerülhet a kérdés, hogy biztosan jól számolt a bank? Aggodalomra nincs ok, ugyanis az elszámolás szabályainak betartását az MNB ellenőrzi.
Néhány sorral lejjebb pedig egy táblázatból olvashatjuk ki, hogy mekkora lejárt tartozással, gyűjtőszámlahitelből vagy áthidaló kölcsönből eredő tartozással valamint fennálló tőketartozással rendelkezünk az elszámolás előtt és után, illetve hogy a visszatérítés következtében mennyivel csökkentek az előbb említett összegek.
Amennyiben nem vagyunk elégedettek a kapott elszámolással, abban az esetben kérhetünk ennél bővebb adattartalmú elszámolást is, amit az igényléstől számított 5 munkanapon belül kell megkapnunk.
Ha arra vagy kíváncsi, hogy jár-e visszatérítés a hiteledre, az alábbi kalkulátorból megtudhatod!
2. Az új törlesztőrészlet
A tájékoztató második pontjában találjuk meg a banki visszatérítés, a kamatszint helyreállítás (csökkentés) és a forintosítás közös gyermekét, a várva várt új törlesztőrészlet.
Emellett megismerhetjük a kamatmódosítás és a forintosítás részleteit is (természetesen a forintosításra vonatkozó információkat csak a deviza vagy deviza alapú jelzáloghitellel rendelkezők fogják megkapni). A kapott tájékoztatóban feltüntetésre kerülnek a szerződésmódosítást (forintosítást) megelőzően és követően alkalmazott kondíciók, mint
- kamat, kezelési költség, kamatperiódus, törlesztőrészlet,
valamint a forintosítással érintett kölcsönök esetén ezen túlmenően bemutatásra kerül
- a lejárt tartozás, a gyűjtőszámlahitelből eredő tartozás és a fennálló tartozás összege, az alkalmazott átváltási árfolyam, továbbá a kölcsönszerződés lejárta is.
Ha nem szeretnénk, hogy forintosítsák a hitelünket, akkor az elszámolási levél kézhezvételét követő 30 napon belül kezdeményezhetjük a forintra váltás mellőzősét. Ehhez azonban meg kell felelni a tájékoztatóban található kritériumok egyikének:
- a törlesztőrészletet meghaladó összegű rendszeres deviza jövedelmük van,
- a kölcsön törlesztőrészlete nem haladja meg a jövedelmük 10-15 %-át (CHF alapú hiteleknél jövedelemtől függően 10 vagy 15%, míg EUR alapú hiteleknél 25 vagy 30% a korlát),
- legkésőbb 2020. december 31-én lejár a futamidő,
- az új forint hitel kamata meghaladja a deviza, deviza alapú hitel eredeti vagy a 2014. július 19-én érvényes közül a kisebbik kamatot
A forintosítást követően 60 nap áll rendelkezésünkre, hogy felmondjuk a szerződést. A felmondás után a teljes tartozást pedig 90 napon belül kell megfizetni, ami történhet hitelkiváltásból vagy saját erőből is. Ha az eredeti kölcsön visszafizetése hitelkiváltással valósul meg, úgy ingyenesen, végtörlesztési díj megfizetése nélkül lehet elválni a korábbi banktól. Ezért az elszámolást követően érdemes nyitott szemmel járni és keresni az elérhető legolcsóbb hitelt.
Az alábbi kalkulátor kitöltésével megtudhatod, hogy milyen lakáshitelt tudsz igénybe venni ma:
3. Mit tehetünk, ha nem értünk egyet a tájékoztatással?
A levél harmadik része a különböző jogorvoslati lehetőségekről ad tájékoztatást. Amennyiben nem értünk egyet az elszámolással, a szerződésmódosítással, a tájékoztatás teljeskörűségével vagy az új törlesztőrészlettel, akkor a tájékoztató kézhezvételét követő 30 napon belül panasszal élhetünk. Panaszt kizárólag írásban tehetünk, amire a pénzügyi intézménynek 60 napon belül kell válaszolnia.
Hogyha a panaszra kapott válasszal sem értünk egyet, akkor a Pénzügyi Békéltető Testülethez, majd végső soron a bírósághoz fordulhatunk.
4. Hiteltörténeti kimutatás
Az értesítő levélhez ezen túlmenően még egy hiteltörténeti kimutatást is csatolnak a bankok, aminek segítségével leellenőrizhetjük korábbi befizetéseinket. Senki ne gondolja azonban, hogy a hiteltörténeti tájékoztatóban szereplő adatok elegendőek lennének a bank által kiszámított visszatérítés összegének ellenőrzéséhez. Ha valaki erre kíváncsi, akkor részletes adatokat tartalmazó tájékoztatást kell kérnie bankjától. A visszatérítéses összeg ellenőrző számításához minden egyes hónapra vonatkozóan visszamenőleg szüksége lesz az adósnak a törlesztés összegére, az alkalmazott árfolyamokra (eladási és közép), az időpontban érvényes kamat és költség tételekre.
Mikor kapom meg a tájékoztatót?
A tájékoztatásra nem egy időben kerül sor, az adósokat különböző időpontokban értesítik a bankok. Az elszámolást kizárólag postai úton, tértivevényes levében kapják meg az ügyfelek. Az értesítőt legkorábban március és április között a deviza alapú hitelesek kapják meg. Ahhoz, hogy gond nélkül átvehessük a tájékoztatót, az értesítési címünket mindenképp célszerű egyeztetni az érintett bankkal.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.