Ezért emelkedhetnek még 11%-ot a budapesti lakásárak
2016 05 23. 07:50 Bank
Jelentős száguldást mutattak az elmúlt másfél évben a budapesti lakásárak. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy nemzetközi összehasonlításban még van tere az emelkedésnek. Sokak számára riasztó lehet, hogy az elmúlt időszakban minden harmadik vásárló befektetési céllal vette meg az ingatlant, hiszen ez akár a spekulatív áremelkedés jele is lehetne. A tények azonban mást sejtetnek…
Érdemes az átlagos fizetéshez képest vizsgálni a lakásárakat, hiszen a vásárlóerőt elsősorban ez a tényező határozza meg. Budapesten egy négyzetméter belvárosi lakásért 2,6 hónapnyi átlagfizetést (160 ezer Ft/hó) kell adni. Mindez közép-kelet-európai átlagban 2,9 hónap, így ezen mérőszám alapján 11%-os további potenciális emelkedés előtt áll a budapesti lakáspiac.
Az elmúlt másfél évben Budapesten lezajlott áremelkedés meglehetősen intenzív volt. Az árak lényegesen többet estek a 2008-as válságot követően, mint a környező országokban,
amit az utóbbi időben hirtelen pozitív korrekció követett. A gyors emelkedést követően több szakember az áremelkedés dinamikájának lassulására számít, így akár további másfél év is bekövetkezhet a 11%-os emelkedés bekövetkezéséig.
A lakásvásárlásoknál érdemi szerepet játszik a történelmi mélyponton lévő kamat is, hiszen a hitelfelvevők törlesztési képessége jelentősen megnőtt.
Az elérhető lakáshiteleket gyorsan áttekintheted az alábbi kalkulátorral:
Sokak számára spekulatív lufi kialakulásának képét vetítette előre Budapesttel kapcsolatban, hogy a vevők egyharmada befektetési céllal (bérbeadásra) vásárolt. Ha azonban megnézzük, hogy a teljes lakásállományon belül a bérelt lakások aránya rendkívül alacsony, ez a teória megdől…
Fontos kiemelni, hogy a közel múltban széles körben általánosan elfogadottá vált tézis, a „az ingatlan biztos befektetés”természetesen nem igaz. Az ingatlan befektetés nem kockázatmentes: a pénzügyi válságban nem csak az árak, de a lakásforgalom (tranzakciószám) is jelentősen csökkent. Az ingatlannak bérbeadás oldalon és az áralakulás vonatkozásában is érdemi kockázatai vannak.
A bérbeadási céllal vásárlók számára ugyanakkor kedvező hír, hogy a kormányzat adóoldalon kedvező változásra készül 2017-től.
Rólunk
Bankmonitor
Egy blog bankról, kamatokról, pénzügyek-ről, mindenről, ami érdekes és pénztárcába
hasít. Olvass minket pénzügyeid egészségé-
ért és szólj hozzá!