Egy bank sem emelhet kamatot!?
2014 09 17. 16:11 Bank
Többek között ezt is tartalmazza a devizahitelek elszámolását szabályozó törvényjavaslat. Ettől függetlenül ne gondolja senki, hogy ezzel minden hitel kamatát bebetonozták! Egyrészt a rendelkezés nem minden szerződést érint, másrészt legkésőbb 2016. árpilis 30-ig szól. Nem utolsó sorban pedig benyújtásra került egy módosító javaslat a kamatemelés tilalmához, amelynek értelmében bizonyos esetben mégis lehetséges a kondíción módosítani.
Az elszámolás törvénytervezete valamelyest átírta az eddig ismert forgatókönyvet
Korábbi cikkünkben szóltunk arról, hogy a devizahiteles törvényjavaslat értelmében mire lehet számítani az elszámolást illetően. Például, hogy kik a további kimaradók a törvényből, vagy milyen teendője van az ügyfeleknek, annak érdekében, hogy megkapják a visszatérítés összegét.
Emellett gátat szabnak az egyoldalú kamat-, költség-, díjemeléseknek, egész pontosan külön törvényben meghatározott időpontig, de legkésőbb 2016. április 30-ig nem jogosultak erre a pénzügyi intézmények.
Mely hitelekre nem vonatkozik ez a tilalom?
1. Összességében a törvényjavaslat nem vonatkozik azokra a jelzáloghitelekre, amelyek referencia-kamatlábhoz vannak kötve, vagy a kamat 3, 5, 10 éves kamatperiódusok alatt rögzített, és nincs a kamaton felül egyéb rendszeresen fizetendő, kamatjellegű díj, költség. Így ezeknél a hiteleknél a kamatperiódus fordulójakor továbbra is számolnunk kell a kamatváltozás lehetőségével.
Azaz, ha hitelünk 3, 6, 12 hónapos kamatperiódusú és a kamat mozgása a 3, 6, 12 hónapos BUBOR függvényében változhat, továbbá nincs a kamaton felül egyéb, rendszeresen fizetendő díj, költség, úgy visszatérítésben sem részesülhetünk, és kamatunk továbbra is változó.
Fontos leszögezni, hogy a referencia kamathoz kötött hitelek esetén a referencia kamat emelkedése egyébként sem minősül egyoldalú kamatemelésnek. Ezt a típusú kamat megállapítást 2012. áprilisa óta kell, hogy betartsák a bankok.
2. Szintén nem vonatkozik a visszatérítés a hitelkártyára, folyószámlahitelre, és az állami kamattámogatással nyújtott lakáscélú forint alapú hitelre, azaz ezeknél a hiteltípusoknál se számítsunk arra, hogy jelenlegi kamatunk 2016-ig változatlan marad.
Ha a jegybank emel, a bank is emelhet!
A kamatemelés tilalmára vonatkozóan benyújtott módosító javaslat szerint lehetővé tennék a kamatemelést abban az esetben, ha erre az MNB alapkamat emelése miatt kerülne sor. Ez nem minősülne egyoldalú kamatemelésnek, és legfeljebb az alapkamat mértékével egyező kamatemelést tenne lehetővé a bankok számára.
Ugyanígy érvényesíteni kívánják a szerződésekben a jegybank alapkamat csökkenésének hatását. Azaz ha az irányadó kamat mérséklésére kerül sor, úgy a kölcsönök kamatát legalább ugyanilyen mértékben kell csökkenteniük.