Befektetési alapot akarok! Hogyan kezdjek hozzá?
2014 05 02. 08:00 Bank
Akik most ismerkednek a befektetési alapokkal, azokban jó pár kérdés felvetődik: melyik alap a legmegfelelőbb? Ha megtaláltam a megfelelőt, akkor hogyan juthatok hozzá? Megéri-e pénzintézetet váltanom egy-egy jó alapért? Segítünk a kezdeti lépésekben!
A jegybanki alapkamat jelenleg 2,5%-os szinten áll. Még a különböző feltétel(ek)hez kötött lekötött betétek sem igazán rugaszkodnak el a 3%-os értéktől. Ezek a kamatszintek egyre kevesebbeknek elegendőek. Mit is tehetünk: hosszabb futamidejű lekötést nézhetünk, állampapírt vásárolhatunk, vagy a befektetési alapok felé nyithatunk. A hozamadatok is ilyen sorrendben alakulnak: az éven túli betétlekötés még alig haladja meg a rövid bankbetétek kamatait, az állampapírok már szignifikánsan felülteljesítik azokat, míg a befektetési alapok között akár 25-30%-os hozamot produkálót is találhatunk.
Mi a teendőnk, hogy ezt minket gazdagítson?
Első lépés: a befektetési alap kiválasztása
Először is meg kell találnunk a nekünk megfelelő befektetési alapot. De ne csak a hozamokat nézzük! Sok olyan alapot találunk, ami több mint 20%-ot hozott az egyik évben, míg a másik évben 10%-os veszteséget ért el… Összességében persze még mindig 10% pluszban vagyunk. De mi van, ha éppen a -10% az alap teljesítménye, és nekünk pénzre van szükségünk?
Ahhoz, hogy jól döntsünk, tudnunk kell, hogy milyen időtávra nélkülöznénk az adott összeget, és azt is, hogy hogyan éreznénk magunkat egy-egy negatív időszakban. Mindkettő meghatározza, hogy mely alapok közül válogathatunk.
Amennyiben csak néhány hónapra keresünk befektetési alapot, akkor nem sok lehetőségünk maradt: ilyen rövidtávra felelősségteljesen csak a pénzpiaci alapok közül választhatunk. Hosszabb távon (pl.: hét év esetén) viszont már minden befektetési alap megfelelő lehet számunkra, aminek a hozamkilengését tolerálni tudjuk. Minél hosszabb időben gondolkozunk, annál szélesebb palettáról válogathatunk.
Használd befektetési alap keresőnket ahhoz, hogy megtaláld a hozzád illő alapot!
Az sem mellékes, hogy mekkora összegnek keressük a helyét. Néhány száz ezer forint esetében elegendő mindössze egy alapot kiválasztanunk, míg több millió forintnál már több felé érdemes megosztani a pénzünket befektetési alap kategóriák és alapkezelők között. Ha még mindig bizonytalan vagy, olvasd végig korábbi cikkünk.
Ha már megvan a megfelelő alap
Amennyiben már megtaláltuk álmaink alapját, akkor már csak az van hátra, hogy hozzá kell jutnunk valahogy. Ehhez meg kell találnunk, hogy a kiválasztott alapot melyik bank vagy brókercég forgalmazza. Az téves elképzelés, hogy az alapkezelőnél meg tudjuk vásárolni az adott alapot! Tehát az OTP Alapkezelőnél nem tudunk OTP Supra-t vásárolni, ám az OTP Banknál, az Erste Banknál, az Erste Befektetési Zrt-nél és sok egyéb pénzügyi szolgáltatónál viszont megtehetjük.
Itt sem lényegtelen, hogy mekkora összegben gondolkodunk. Egy-kétszáz ezer forint esetén nem biztos, hogy megéri pénzügyi szolgáltatót váltani: az utalási költség, a számlavezetési díj, és egyéb adminisztrációs költségek felemészthetik a jövőbeni hozamot. Érdemes először körbenézni, hogy mit kínál a saját pénzintézetünk. Lehet, hogy találunk ott is a fogunkra való alapot. Persze nagyobb összeg esetén már érdemes más szolgáltatók ajánlatait is szemügyre venni. Ha ezzel is megvagyunk, jöhetnek a technikai részletek!
Az alap megvásárlása
Ha már megvan, mit veszünk, és hol, akkor az adott pénzintézetnél értékpapírszámlát kell nyitnunk. Ez a bankszámlához hasonló számla, ám nem pénzt, hanem értékpapírokat tartanak rajta nyílván. Ha ezzel is megvagyunk, akkor be kell fizetnünk (vagy át kell utalnunk) a befektetési alap ellenértékét az adott pénzintézethez. Ebből tudunk majd befektetési alapot vásárolni. Elképzelhető, hogy ennek vételi jutaléka lesz. Ilyenkor vagy a jutalékkal csökkentetett pénzösszegből tudunk befektetési alapot vásárolni, vagy pedig a jutalékkal növelt összeget helyezzük el. Ezután lesz x darab y árfolyamon megvásárolt befektetési alapunk. Darabszámunk ritkán változik (csak vásárláskor és eladáskor), sokkal inkább az árfolyam az, amit ezek után figyelnünk kell.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.