Beépítenéd a tetőteret? Ennyiből hozhatod ki!
2014 02 18. 07:10 Bank
Ha a család gyarapodása miatt kinőttük a lakásunkat, akkor mind családi mind társasházaknál kézenfekvő megoldás lehet az élettér bővítésére a tetőtér beépítése. Ez jóval olcsóbb megoldást jelenthet, mintha új házat vagy lakást vásárolnánk. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy egy ilyen beruházás levezénylése cseppet sem egyszerű és az építkezés sem olcsó.
A kezdet itt is nehéz
A tetőtér beépítésének ötlete önmagában semmit sem ér, ha a kinézett ingatlan nem alkalmas egy ilyen fejlesztésre. Érdemes tehát a döntés után közvetlenül egy statikussal és egy tetőfedővel konzultálni elképzeléseinkkel. Ők együtt tudják ugyanis eldönteni, mekkora terhelést bír el a födém, vagy miként kell átalakítani a tetőszerkezetet. Jó hír, ha a házszerkezethez nem kell hozzányúlni, mert az bizony alaposan megdrágítja a kivitelezést.
Szintén nem egyszerű a szükséges engedélyek beszerzése. Különösen társasházaknál van így, mert ott az egész lakóközösségnek áldását kell adnia az építkezésre. Építkezni csak jogerős építési engedély birtokában kezdhetünk neki, ahhoz pedig például megfelelő tervdokumentáció is szükségeltetik. A munkához felelős műszaki vezetőt kell biztosítani, valamint a munkálatokról építési naplót is vezetni kell. Mindezeknek természetesen költsége van, 100-150 ezer forintnál olcsóbban az előkészületeket aligha úszhatjuk meg.
Tető, födém, szigetelés
A neheze azonban csak ezután következik. Egy 15 évesnél idősebb ház esetében szükség lehet a cseréplécek cseréjére, a cserepek átrakására. Ha pechünk van, mert mondjuk korábban beázott a tető, akkor a gerendákat is cserélni kell, az alaposan megdobhatja a költségeket. Ha pedig meg is kell emelni a tetőt, akkor az gyakorlatilag olyan anyag és munkaigénnyel jár, mintha új tetőt építenénk. Ugyancsak drága mulatság lehet a födém felújítása, főként mert ilyen esetben a ház külső burkolata is sérül, amit természetesen ki kell javítani.
A tetőtér beépítés kritikus része lehet a megfelelő felvezető lépcső megtervezése. Ezt mindenképpen érdemes szakemberre bízni, hiszen ha hibázunk, akkor hosszú ideig bosszankodhatunk a nehézkes közlekedés miatt. Kulcsfontosságú lehet a megfelelő szigetelési mód kiválasztása. Ezen nem éri meg spórolni, hiszen egy rossz döntés miatt télen a fűtés, nyáron meg a hűtés költségei szaladhatnak el. Különösképpen figyelni kell a keletkező pára elvezetésére, különben hamar tönkremehetnek az eredetileg több évtizedre tervezett tetőlécek és gerendák. Ha a sok problémán sikeresen túllendültünk, akkor már csak a vezetékek kiépítése és a burkolás marad hátra. Ezt követően pedig költözhetünk is.
Mennyiért? Miből?
Alábbi táblázatunkban próbáltuk összeszedni, hogy egy átlagosnak tekinthető 100 négyzetméteres padlásteret alsó hangon mennyiért lehet lakássá alakítani. Úgy vettük, hogy komoly szerkezeti módosításokat nem kell végrehajtani, ám odafigyeltünk a minél jobb szigetelésre, ezért ezen nem spóroltunk. Látható, hogy az anyagköltség és a munkadíj összesen jócskán meghaladja a 2 millió forintot. Aranyszabály azonban, hogy építkezéskor a költségeket a legtöbb esetben alulbecsüljük, így 20-25 százalékkal érdemes megnövelni a kiadásra szánt összeget!
Ennyi pénzt nem mindenki tud előteremteni saját erőből. Szerencsére van a finanszírozási problémára egy rendkívül előnyös megoldás, a lakástakarék pénztár. Ez egy rendszeres megtakarítási termék, aminek segítségével havi 20.000 forint befizetése mellett 4 év alatt több mint 1.300.000 forintot gyűjthetünk össze. Mindezt úgy, hogy több százezer forinttal az állam is támogatja takarékoskodásunkat (befizetésink 30 százaléka, maximum 72 ezer Ft/év az állami támogatás). Tehát minden befizetett 100 forintunk mellé 30 forint állami támogatás jár.
A lakástakarék pénztárban felhalmozott megtakarítások lakás bővítésére, így értelemszerűen a tetőtér beépítésére is elkölthetők. Ráadásul lakástakarék pénztári szerződést a család több tagja is köthet, így a beruházás költségeit könnyen elő lehet teremteni.
Nincs is más teendőd, mint megadni, hogy mennyit tudsz havonta megtakarítani, milyen futamidő jöhet számodra szóba, és keresőnk segítségével azonnal megtudod, hogy melyik számodra a legmegfelelőbb lakástakarék pénztári módozat!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.