Vegyél lakást 2006-os áron!
2015 12 01. 17:30 Bank
Aki szeretne jó áron lakást venni, annak nem szabad sokáig gondolkoznia, ugyanis az árak az elmúlt egy évben folyamatosan emelkedtek, jelenleg a 2006-os szinten vannak. A drágulás a várakozások szerint a következő években gyorsulni fog, így a lakások ára belátható időn belül visszatérhet a 2008-as válság előtti szintre. Mindezek tetejében a lakáshitelt is olcsón lehet felvenni!
Magyarországon a lakásárak alakulásáról sokféle statisztika létezik. Tesz közzé adatokat a KSH, ad becslést a Duna House ingatlanközvetítő iroda és aktív ezen a területen az FHB Bank is. Utóbbi most közölt friss adatokat.
Idén a második negyedévben (az első negyedévhez képest) reálértéken számolva 1,7 százalékkal emelkedett a lakások átlagára Magyarországon –derül ki az FHB lakásárindex adataiból.
Ezzel a növekedéssel az árak visszaértek arra a szintre, ahol 2006-ban voltak, de még mindig nem érték el a válság előtti szintet. Aki most vásárol lakást, 8 százalékot spórolhat, ha úgy vesszük, hogy az ingatlanárak 2008-ban voltak normális szinten.
A még mindig a válság előtti szinten lévő árakon túl egy másik tényező is kedvező a lakásvásárlást tervezők szempontjából, ez pedig a hitelpiac. Az idén szeptemberben a lakáscélú forinthitelek átlagos hiteldíja a folyósításkor mindössze 5,6 százalékos volt. Pezseg is ettől a hitelpiac, hiszen 2015 harmadik negyedévében 110 milliárd forint lakáshitelt helyeztek ki a bankok, 43,5 százalékkal többet, mint az előző negyedévben!
Az árak növekedése 1,5 éve töretlen. Igaz, amíg az FHB Lakásárindex 2015. első negyedében 6 százalékos drágulást mutatott, a drágulás idén április és június között lelassult. Az, aki kivárt, már eddig is sokat veszített, hiszen az árnövekedés már 2014 tavaszán elindult, azóta pedig 2015 júniusáig reálértéken számolva 14,6 százalékos lakásár emelkedésnek lehettünk szemtanúi.
Budapest a nagy nyertes
A lakásvásárlást tervezők szempontjából elgondolkodtató lehet az is, hogy amíg korábban javarészt csak a fővárosi ingatlan adás-vételek húzták felfelé az árakat, mára a drágulás az ország minden régiójában elindult. Az élen, 17 százalékos áremelkedéssel a Közép-Magyarország jár, de legkisebb növekedést elkönyvelő Közép-Dunántúlon is 9 százalékos volt az árak növekedése.
A település típusok között a főváros az országos átlagnál jóval magasabb, 17 százalékos lakásár emelkedéssel büszkélkedhet, de a megyeszékhelyeken és a községekben is 10 százalék körüli növekedést regisztráltak.
Fontos tudni, hogy akár Budapestről, akár megyeszékhelyekről van szó, kijelenthető, hogy a drágább kerületek válságállónak bizonyultak. Az áruk nem csökkent nagymértékben 2008-óta, így ne lepődjünk meg, ha itt már most is a 2008-ban mértnél magasabb árakkal találkozunk. A legkisebb árak utáni legnagyobb zuhanást Észak- és Kelet Magyarország ingatlanpiaca szenvedte el, így ezekben a térségekben elhúzódhat az árak visszarendeződése.
A mostani időszak jellegzetessége, hogy hiába kezd magához térni az ingatlanpiac, hiába kezdtek el nőni a lakásárak, azok a vásárlók járhatnak sikerrel, akik használt lakást keresnek. Új lakás ugyanis nem nagyon épül. Még a magyar ingatlanpiac motorjának számító Budapesten sem.