Újra keresett a személyi kölcsön
2014 09 18. 08:27 Bank
Itt az őszi kiadások idénye, ezért egyre többen terveznek hitelfelvételt. Nem csak a jelzáloghitelek iránti érdeklődés nőtt meg, hanem a személyi kölcsönök is egyre keresettebbek. Akár lakásfelújítást, fűtéskorszerűsítést, ablakcserét is sokan inkább személyi kölcsönből oldanának meg. Minek köszönhető ez a növekvő kereslet? Mi a helyzet ma a piacon?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint idén januártól júliusig 65,86 milliárd forintnyi személyi kölcsönt vettek fel a háztartások. Ez 22,71 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Több mint egyötödével nőtt az év első hét hónapjában kihelyezett személyi hitelek mennyisége a múlt év azonos időszakához képest. A kihelyezések növekedésben a csökkenő kamatok is nagy szerepet játszottak.
Mi magyarázza a kereslet élénkülését?
Az MNB számításai alapján az elmúlt két év alatt a személyi kölcsönök kamata átlagosan 8%-kal csökkent. Így a bankok zöménél már bőven 20% alatti kamattal juthatunk személyi kölcsönhöz. A hitelt felvenni szándékozók körében egyre kevesebben számítanak további kamatcsökkentésre, így nő azoknak a száma, akik nem halogatják tovább a nagyobb összegű kiadást és azt hitelből is hajlandóak finanszírozni.
Nézzük meg milyen átlagos THM mellett érhetőek el jelenleg a személyi kölcsönök!
A megadott paraméterekkel 19 különböző személyi kölcsön közül válogathatunk. Amennyiben magasabb jövedelemmel rendelkezünk, már kedvezőbb THM-mel juthatunk ugyanakkora hitelösszeghez.
Itt is igaz az állítás, miszerint magasabb jövedelem mellett olcsóbban jutunk kölcsönhöz. 150 ezer forintos jövedelem mellett 3 éves futamidőre 1 millió forintot átlagosan 21,1%-os THM-mel kapunk meg. Ugyanekkora hitelt már 20,41%-os THM-mel is kaphatunk, ha a jövedelmünk legalább 300 ezer forint havonta.
Milyen akciókat kínálnak a bankok?
A bankok többsége különböző akciókkal próbálja meg magához édesgetni az ügyfeleket. Az OTP és a Cofidis elengedi a hitelbírálati/szerződéskötési díjat. A Raiffeisen aktív számlahasználat esetén kamatkedvezményt biztosít az ügyfelek részére, míg az Erste 5 ezer forintos Spar utalvánnyal jutalmazza a választásunkat.
Az elérhető akciók állandóan változnak, amiről kalkulátorunk segítségével Te is könnyedén tájékozódhatsz!
Mikor veszünk fel személyi kölcsönt?
Tény, hogy a lakosság nagy részének gondot okoz egy-egy hirtelen jött váratlan kiadás. A személyi hiteleket általában nagyobb családi, illetve egyéb jelentősebb kiadások finanszírozására veszik fel az ügyfelek. Ilyen lehet például a lakásfelújítás, nyaralás, tartós fogyasztási cikk vásárlása.
Személyi kölcsönnel szabadon elkölthető készpénzhez juthatunk. Nincs szükség hozzá ingatlan fedezetre, elegendő megfelelő rendszeres jövedelmet igazolnunk. A bank megvizsgálja anyagi helyzetünket, mennyit keresünk, mióta dolgozunk a munkahelyünkön, bekér közüzemi számlát, illetve telefonszámlát is. Az nagy biztonsággal kijelenthető, ha valakinek magas jövedelme van, régóta dolgozik az aktuális munkahelyén, rendben fizeti a számláit, illetve esetleges fennálló hiteleit, nagyobb eséllyel kaphat hitelt.
Személyi kölcsönt felvenni olyankor lehet jó megoldás, ha pár százezer, de legfeljebb 1-2 millió forintra van szükségünk. Az adható hitelösszegről korábbi cikkünkből is tájékozódhatsz!
Figyeljünk a részletekre!
A reklámok általában nem tartalmazzák az összes, a hitel igénylése szempontjából fontos feltételt (pl. kell-e kezest/adóstársat bevonni egy meghatározott összeg igénylésekor, mekkora jövedelemmel kell rendelkezni, folyamatos munkaviszony, bankszámla múlt, életkor stb.)
Bár a legegyszerűbben a THM – a teljes hiteldíj mutató – alapján tudjuk összehasonlítani a kölcsönöket, figyeljünk arra is, hogy THM- mutató sem ad teljes körű iránymutatást az egyéb egyedi díjak vonatkozásában (pl. előtörlesztés költsége, szerződésmódosítás költsége). Ezért fontos minden esetben az adott konstrukció kapcsán a THM lehetséges maximális értékéről is tájékozódni.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.