Minden szálon egy bankhoz kötődni? Tényleg megéri?
2015 04 30. 16:38 Bank
Míg valahol komoly, kézzel fogható kedvezményekhez juthatunk, ha a számlavezetésen felül egyéb termékeket és szolgáltatásokat is igénybe veszünk az adott banktól, addig máshol a reklámok ellenére - némi túlzással élve - vadásznunk kell az ominózus kedvezményeket. Mennyire éri meg az elköteleződés? Azt most három nagybank konkrét ajánlatán keresztül mutatjuk be.
Az egyik legszélesebb kedvezmény-rendszerrel jelenleg a CIB Bank Kártyázó számlacsomagjai rendelkeznek. A koncepció roppant egyszerű: Minél többször használjuk a bankszámlánkhoz tartozó bankkártyánkat vagy éppen hitelkártyánkat, annál nagyobb kedvezményt kapunk a havi számlavezetési díjból. Azaz a bankoktól már jól megszokott jövedelmi, illetve megtakarítási feltételek helyett a kedvezményes számlavezetés eléréséhez egyszerűen csak vásárolnunk kell a bankkártyá(i)nkkal. Amellett pedig, hogy alacsonyabb havi díj jár aktivitásunkért, számos terméket és szolgáltatást havi, illetve éves díj nélkül vehetünk igénybe. A számos jelző pedig közel sem túlzás. A teljesség igénye nélkül a bankkártyáktól (betéti, hitel-, vagy éppen internetkártya) kezdve az SMS szolgáltatásokon keresztül a folyószámlahitelig mind-mind kedvezőbbek, ha azokat valamelyik Kártyázó számlacsomaggal együtt vesszük igénybe.
Mindez persze olyannyira jól hangzik, hogy akarva - akaratlanul gyanakvás ébred az emberben, ezért elengedhetetlen, hogy számoljunk egy kicsit. Ehhez a bank Online, valamint a Kártyázó Médium számlacsomagját hívtuk segítségül. Természetesen arra a kérdésre keressük a választ, hogy mekkora megtakarítást érhetünk el a Médium számlacsomag díjmentes, illetve kedvezményes szolgáltatásaival.
Ahogy látjuk, ha ritkán használjuk bankkártyáinkat, akkor egyértelműen az Online számlacsomaggal járunk jobban, havonta 817 Ft-ot spórolunk ezzel a bankszámlával. Ennek az az oka, hogy hiába díjmentes számos szolgáltatás a Médium számlacsomagnál, ilyen kevés bankkártyás vásárlás mellett ennek a bankszámlának a számlavezetési díja még nagyon magas, 2.660 Ft havonta.
Némileg aktívabb bankkártya használat mellett azonban már elhanyagolható a különbség. Ebben az esetben átutalási szokásaink fogják eldönteni, hogy melyik számlacsomagot érdemes választani.
Intenzív bankkártya használat esetén, viszont már komoly fordulat látszik. A figyelembe vett termékek és szolgáltatások fényében a Kártyázó Médium számlacsomag bizonyul kedvezőbbnek. Természetesen ezt is felülírhatják átutalási szokásaink, de ehhez azért jelentősebb átutalási forgalomra van szükség.
Néhány módszertani kiegészítést azonban feltétlenül igényelnek a fenti számok. Azzal a feltételezéssel éltünk, hogy
- minden esetben érvényesül az Online számlacsomag kedvezményes havi díja, így 715 Ft helyett 315 Ft a számlavezetési díj havonta,
- a Kártyázó Médium számlacsomagnál a megszokottól eltérően dombornyomott bankkártyával számoltunk, de csupán azért, mert ennél a bankszámlánál amúgy az elektronikus kártya az, ami díjköteles,
- kártyás vásárlásokon kívül semmilyen egyéb művelettel nem számoltunk, erre is csak azért volt szükség, hogy az SMS tájékoztató szolgáltatásból származó előnyt számszerűsíteni tudjuk,
- az Online számlacsomagnál a hitelkártya első éves díja 1.400 Ft a jelenlegi akció miatt, az ezt követő években már 2.800 Ft, ami durván havi 117 Ft-tal magasabb költségeket eredményez a második évtől,
- a folyószámlahitel kamatkedvezményéből (5%pont) származó megtakarítás nem került számszerűsítésre.
A táblázatban szereplő számok önmagukban nyilván riasztóak, arról viszont egy pillanatig se feledkezzünk meg, hogy a fenti példában rengeteg szolgáltatást veszünk igénybe (forint, deviza számlavezetés, betéti, hitel- és internetkártya, folyószámlahitel, külföldi utasbiztosítás, stb.) a banktól. Természetesen ez egyáltalán nem kötelező, de például jól látszik, hogy adott esetben amúgy a bank egy régóta elkötelezett ügyfele mennyit spórolhat egy egyszerű számlacsomag-váltással.
Szintén komplex számlacsomag ajánlatot hirdet oldalán a Budapest Bank, azonban Jóljáró csomagjában elmélyülve az első éves díjmentes számlavezetésen és bankkártyán túl, némi túlzással, több kedvezményt nem nagyon találunk a sztenderd ajánlatokhoz képest. Félreértés ne essék, azért lehet ezzel spórolni a bank egyéb számlacsomagjaihoz képest. Ha figyelembe vesszük, hogy például a Zéró számlacsomag havi díja az elvárt 30.000 Ft-os bankkártyás forgalom hiányában elektronikus kivonattal 180 Ft, akkor összesen 2.160 Ft-ot takaríthatunk meg egy év alatt. Azt azért nem árt tudni, hogy ha az iménti feltételnek eleget teszünk, akkor amúgy is 0 Ft a számlavezetés, de persze nem csak a Zéró számlacsomag vesz a programban részt. További 5.990 Ft-ot spórolhatunk meg azzal, hogy a dombornyomott bankkártya is díjmentes az első évben, és ha a jogszabályi díjmentes készpénzfelvétel nem lenne elég, akkor az év végéig 300.000 Ft-ig jár a két darab ingyenes ATM készpénzfelvétel.
A csomag része még egy hitelkártya (amihez a sztenderdtől eltérő többlet pénzvisszatérítés jár az első évben), illetve egy ahhoz szorosan kapcsolódó megtakarítási számla, valamint egy folyószámla-hitelkeret. A hitelkártya, a folyószámlahitel és a megtakarítási számla közötti kapocs, hogy ez utóbbi akkor fizet magasabb kamatot, ha hitelkártyánkat legalább egyszer használtuk. Mindezt pedig addig élvezhetjük, amíg a hitelkártyát, vagy a folyószámla-hitelkeretet meg nem szüntetjük. A megtakarítási számla kamata egyébként 1 millió Ft-ig a mindenkori jegybanki alapkamattal egyezik meg, a számlán elhelyezett összeghez pedig szükség esetén kamatveszteség nélkül hozzáférhetünk.
Végül, de nem utolsó sorban a K&H Bank ajánlatát vettük górcső alá. Mégpedig az okos plusz bankszámlák közül a Bővített plusz számlacsomagot. A felállás kicsit hasonló, mint a Budapest Banknál, mert a kedvezmények zömét itt is kizárólag az első évben élvezhetjük. Ennek megfelelőn
- díjmentes a bankkártya akár elektronikus, akár dombornyomott változatát vesszük igénybe (előbbi a sztenderd díjazás szerint egyébként 2.397 Ft, míg az utóbbi 5.429 Ft),
- továbbá elengedésre kerül a hitelkártya 5.000 Ft-os díja is.
Mindezeken felül állandó kedvezmény a sima Lakossági számlához képest, hogy nincs külön díja a netbank használatnak (egyébként 271 Ft havonta), illetve elengedi a bank a kártyaműveletekről kapott SMS tájékoztató szolgáltatás havi díját (328 Ft) is.
Természetesen a számolás sem marad el. Utalásokat ebben az esetben sem vettünk figyelembe, kizárólag kártyás vásárlásokat (5 db) az SMS szolgáltatás miatt, valamint feltételeztük, hogy elektronikus bankkártyát választottunk. Így, ha a fent felsorolt szolgáltatásokat mind igénybe vesszük, akkor a Bővített plusz számlacsomagnál ez havi 170 Ft-os díjat jelent, míg a Lakossági számla esetében 1.385 Ft-os költséggel kell számolnunk. Bár több kedvezmény is megszűnik a második évtől, de még ekkor is 786 Ft áll szemben az 1.385 Ft-tal. A Bővített plusz számlacsomaghoz egyébként kedvezményes készpénzfelvételi és utalási lehetőségek is tartoznak.
Ahogy látjuk, a vizsgált bankok esetében érdemes több szálon kötődni az adott pénzintézethez, hiszen a sztenderd díjazáshoz képest kedvezőbb feltételekkel vehetjük a termékeket és a szolgáltatásokat igénybe. Persze az elköteleződéssel elérhető megtakarítás bankonként igencsak eltérő. Azt pedig feltétlenül tartsuk szem előtt, hogy ha rengeteget spórolunk egy egyszerű bankon belüli számlacsomag-váltással, akkor nem kizárt, hogy elég komoly költségelőnyökre tehetünk szert egy bankváltással.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.