Mennyi hitelt vettünk fel eddig és mi az irány? Mire figyeljünk?
2014 10 24. 16:00 Bank
Most már a számok is azt mutatják, hogy bizony egyre többen gondolják, hogy nem várnak tovább a lakásvásárlással, nem gyűjtögetnek tovább. Hitel segítségével valósítják meg álmaikat. De mit mutatnak számok? Egyre több kedvező hiteltermék, akció jelenik meg a piacon, érdemes körbenézni. A megfelelő hitelválasztás havi szinten akár több ezer, vagy akár tízezer forintos megtakarítást is jelenthet számunkra, ezért fontos, hogy naprakészek legyünk.
Javuló képet mutat az ingatlanhitelezési piac, ezzel együtt a hitelpiac is felpezsdülni látszik. A devizahitelek fénykorától azért még elmaradunk, azonban jól láthatóan élénkül a lakossági hitelpiac. Több dologgal is magyarázhatjuk a jelenséget.
- Egyrészt sokan azt gondolják, hogy a mostani szinteknél már nem lesznek alacsonyabbak a lakásárak, sőt emelkedésre számítanak. Ezért akik eddig kivártak, most nagyobb kedvvel vágnak bele egy esetleges lakásvásárlásba.
- Másrészt a kamatszint a jegybank kommunikációja szerint tartósan alacsony marad, ami vonzóbbá teheti a továbbra is várakozó állásponton lévő vásárlók számára a hitelfelvételt.
- Harmadrészt pedig egyre több munkáltató tervezi, hogy adómentesen adható lakáshitel-támogatást biztosít a dolgozóinak. A 2014. január 01-ei miniszteri rendelet értelmében a munkáltatók ötévente maximum ötmillió forintot adhatnak adó- és járulékmentesen a dolgozójuknak azért, hogy törlesszék forint- vagy devizaalapú lakáshitelüket. A lényeg, hogy ez nem csupán meglévő, de újonnan felvett lakáshitelek mellé is adható.
Miről árulkodnak a számok?
Magyarországon a lakáshitel-állomány 2010-ben érte el a csúcspontját, majd erőteljes hanyatlás következett. Az idei évben már – ha kismértékű is (1 %) – emelkedés mutatkozik. 2014 első hat hónapjában egyaránt nőtt az engedélyezett hitelek száma és összege, ezen belül az államilag támogatottak száma közel háromnegyedével. Míg az engedélyezett átlagos hitelösszeg – ide számítva a támogatott illetve a piaci kamatozású hiteleket is - 2010-ben 5 millió forint volt, ez 2013 év végére már 3,8 millió forintra csökkent. A lakáscélú hitelek átlagos futamideje 2013 első felében 13 és fél év volt, ez 2014 közepére szinte alig változott.
Szintén emelkedett az engedélyezett új lakáshitelek állománya az előző év első félévéhez képest. A bevezetett kamattámogatás hozadéka 2013 második felében már szemmel is látható volt. További élénkülésre számítunk azonban, mivel a támogatott hitelek kamatai mostanra akár 3,77%-os kamattal is elérhető.
A támogatott hitelek mennyisége (db) 2014 első félévében 73,5%-kal nőtt, ami 2 271 szerződést jelent. Összegszerűségében ez 16 262 millió forint, azaz 122%-os növekedést jelent. Az év utolsó két hónapjában továbbra is várjuk a támogatott hitelek iránti kereslet növekedését.
2013 második félévéhez képest 2014 első hat hónapjában már nem tapasztalunk ilyen mértékű növekedést, a hitelek száma alig változott, értéke ellenben 12 százalékkal (10,45 milliárd forinttal) emelkedett. Ennek következtében az engedélyezett átlaghitel 4,3 millió forintra nőtt.
Az előző év azonos időszakhoz képest a folyósított hitelállomány 12 828 darabbal nőtt, ami több mint 34 milliárdnyi hitelösszeg-növekedést jelent.
Amennyiben ez a növekedési ütem az év hátralévő részében is fennmarad, biztosra vehetjük, hogy immár számokkal is alá tudjuk majd támasztani a hitelezés fellendülését.
Hogyan legyünk okosak?
Sok mindent végig kell ilyenkor gondolni! Mekkora törlesztőt tudsz/akarsz kifizetni hónapról hónapra; milyen induló költségekkel kell számolni; mennyit fogsz visszafizetni a banknak; hogy optimalizáld a futamidőt.
Egy átlagos lakáshitel esetében milliókat is megspórolhatunk, ha megkeressük a számunkra legmegfelelőbb hitelt. OK, de hogyan?! A bankok ajánlatai között óriási különbségek vannak. Ma már nem kell órákat eltöltened a bankfiókban, bekérned az ajánlatokat. Mindezt elintézzük helyetted! Folyamatosan figyeljük a banki kínálatot és ezeket egy helyen csoportosítjuk. Ezáltal összehasonlíthatóvá tesszük a hitelpiacot.
Ugye, nem is olyan egyszerű! Szakértői segítségre van szükséged? Add meg adataidat és kollégáink hamarosan felveszik veled a kapcsolatot.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.