Hogyan áll az alapkamat máshol?
2013 07 23. 08:31 Bank
Ma kettő órakor kiderül, hogy tovább süllyed-e az így is rekord alacsony alapkamatunk. A látszat ellenére nincs okunk panaszra: kevés olyan hely van a világon, ahol ilyen magas reálkamatot lehet elérni, mint hazánkban!
A küszöbön álló MNB kamatdöntő ülés előtt körbenéztünk a világban, hogy milyen kamatszintekkel találkozhatunk máshol. Nemzetközi összehasonlításunkból kiderült, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országai közül a negyedik legmagasabb kamattal rendelkezünk a jelenleg érvényes 4,25%-os alapkamatunk mellett. Izlandi 6%-os és chilei 5% után Törökország következik a maga 4,5%-ával. Rendszeres olvasóink azonban már jól tudják, hogy amit igazán érdemes figyelni az az, hogy a kamat mennyivel haladja meg a pénzromlás ütemét. Ezáltal megtudhatjuk, hogy mekkora reálkamatra számíthatunk, tehát a kamatból mekkora részt emészt fel az infláció. Az összehasonlítás érdekében az OECD által adott 2013-as inflációs előrejelzéssel számoltunk. Reálkamatban, régiónkban csak Lengyelország előz meg minket a maga 1,77%-ával, míg a teljes listán is csak további három ország. Összevetésként a hazai 1,37%-os reálkamattal szemben az Euró övezetre számolt reálkamat már erősen negatív, majdnem -1%.
Ha a hazai infláció továbbra is ilyen jól alakul, akkor a kamatcsökkenések ellenére még mindig megéri lekötött betétben tartani forintunkat. Természetesen érdemes megjegyezni, hogy a 16%-os kamatadó és a 6%-os EHO még csökkenti a kamatunkat, de még így is pozitív tartományban marad. Arra azonban érdemes felkészülni, hogy a rezsicsökkentés pozitív hatása nem tart örökké, így az infláció is emelkedésnek indulhat.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.

Rólunk
Bankmonitor
Egy blog bankról, kamatokról, pénzügyek-ről, mindenről, ami érdekes és pénztárcába
hasít. Olvass minket pénzügyeid egészségé-
ért és szólj hozzá!