Hitelcsapda: hogyan kerüld el? Ha már beleestél így oldhatod meg
2014 09 03. 17:05 Bank
Bárkivel, bármikor előfordulhat. Elég egy létszámleépítés a munkahelyen, vagy egy szerencsétlen baleset és a megbillent pénzügyeink miatt veszélybe kerülhet akár az otthonunk is. Mi történik, ha nem tudjuk fizetni a hitelünk törlesztőrészletét? Sokszor fordul elő, hogy olyan érdeklődők keresnek meg bennünket, akik több hitelt is görgetnek maguk előtt. Egyik hitelből a másikba ugrottak, új hitelt vettek fel az előző törlesztésére, így hitelcsapdába kerültek. Nézzük meg hogyan lehet elkerülni az ilyen helyzeteket és ha már beleestünk hogyan juthatunk ki a gödörből!
Tegyük fel, felvettünk egy személyi kölcsönt. Különösebb erőfeszítés nélkül kaptunk hitelkártyát és a folyószámlánkhoz is kapcsolódik egy hitelkeret. Menet közben elvesztettük a munkánkat, vagy csökkent a fizetésünk. Először a hitelkeretünket használtuk ki teljesen, de még ott a hitelkártyánk! Jó ötletnek tűnt a hitelkártya keretünket a hiteltörlesztésre használni. Így azonban nem vásárlásra használtuk a hitelkeretet, amiért óriási kamatot kell fizetnünk. A késedelmes törlesztés miatt fizetünk büntető kamatot is. Az adósságunk egyre csak nő!
A nem kellően felmért hitelfelvétel, árfolyamváltozás, kamatemelés, stb. sok embert sodort adósságcsapdába, amiből nem látszik kivezető út. A hitel nem évül el, akár az adós élete végéig is a hitel miatt a fizetésének, vagy nyugdíjának egy részét letilthatják. A fizetéséből levont összeg legtöbbször csak a végrehajtói díjra és a kamatokra elég, gyakran talán még arra sem.
Mik a tipikus hibák?
- „Ez a tv csak picivel kerül többe és mennyivel nagyobb!”
- egy kategóriával nagyobb autó, mint amire valóban szükségünk lenne
- hitelkártya nem csak vásárlásra való használata
- egy magasabb kamatozású hitelből fizetjük az előző hitelünket
Talán a legfontosabb, hogy ne csapjuk be önmagunkat, figyeljünk az árulkodó jelekre és cselekedjünk!
Mi a megoldás?
Azoknál, akik éppen hogy csak felszínen vannak, de nagy nehézségek árán még fizetik a részleteket, - váratlan helyzetre viszont nincsenek felkészülve – még nincs minden veszve. Akik már néhány havi késedelembe estek most hagyják abba az olvasást és irány a bank! Sokkal jobban járunk, ha időben értesítjük a hitelt nyújtó bankot!
Akinél egyértelműen látható ez a folyamat, ne késlekedjen! Sürgősen kezdje meg a B terv kidolgozását! Akármelyik kategóriába is tartozunk, tervezzük meg jövőnket, és lássunk neki a helyreállításának, mert ezt senki nem fogja megtenni helyettünk!
Hogyan?
Első lépésben lehetőség van arra, hogy törlesztőnket átmenetileg csökkentse, átütemezze a bank. Ez megoldást jelenthet akkor, ha hirtelen veszítjük el állásunkat, de egyébként jó eséllyel találunk magunknak munkát, vagy ha átmenetileg munkaképtelenné válunk.
Segítség lehet az is, ha meghosszabbítjuk hitelünk futamidejét. Ezáltal csökken a havi törlesztőrészlet, és később, ha anyagi helyzetünk rendeződik, még mindig módosíthatjuk a szerződésünket. A lényeg, hogy a bank lássa a fizetési hajlandóságunkat.
Ha nagyobb a baj, akkor kérhetjük a hiteltörlesztés szüneteltetését (türelmi idő) is. Bankonként változó, hogy ezt hány hónapban határozzák meg. Ezzel nyerhetünk néhány hónapot arra, hogy rendezzük sorainkat. Amíg nem estünk késedelembe van lehetőségünk a hitelkiváltásra is egy kedvezőbb kamatozású hitellel. Ennek persze vannak költségei, amit az adósnak kell megfizetni, de számos pénzintézet a felmerülő költségek nagy részét megfinanszírozza, így nem kell azonnal fizetnünk. Érdemes akár több hitelünket is egy, összességében kedvezőbb kamatozású hitellel kiváltani.
Mindig az a legjobb megoldás az adósságcsapdába esett ügyfélnek, ha a bankkal közösen beszéli át és találja meg a megoldást.
Sürgősen pénzre van szükséged? Találd meg a legolcsóbb gyorskölcsönt a kalkulátorunk segítségével!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.