A legjobb megoldás, ha szabadon elkölthető pénzre van szükséged!
2015 10 16. 09:19 Bank
Pár millió forint összegű kölcsönre van szükséged, de egyben olcsó megoldást is keresel? Nem feltétlen kell gyorskölcsönre, vagy személyi kölcsönre gondolnod, ezeknél kedvezőbb ajánlatok is léteznek. Akár 5-6%-os THM-mel is kölcsönhöz juthatsz, ha megfelelsz pár feltételnek, ezáltal pedig több mint 1 millió Ft-ot spórolhatsz az összes visszafizetésen!
A személyi hitelek és gyorskölcsönök a nem várt kiadásokra megoldást jelenthetnek, de ezeknél jóval olcsóbb hitellehetőség is létezik. A szabadfelhasználású hitelekhez ingatlan fedezet és persze megfelelő jövedelem is szükséges, cserében azonban az előbbi kölcsönökhöz képest sokkal kedvezőbb kondíciókat kínálnak.
Mikor lehet jó neked a szabadfelhasználású hitel?
- a hiteligényed legalább 1-2 millió Ft
- megfelelő jövedelemmel rendelkezel
- ingatlant is tudsz felajánlani, sajátodat, vagy másét (lentebb részletezzük)
- meglévő hiteleidet elmaradás nélkül törleszted
- nem szerepelsz a negatív KHR listán (régen BAR lista)
Mi szükséges a szabadfelhasználású hitelhez?
1. Jövedelem
Legyen az bármilyen típusú kölcsön, alkalmazotti munkaviszonyból, vállalkozásból, vagy nyugdíjból származó jövedelemre mindenképpen szükség van. Ezeken kívül igazolható még – a teljesség igénye nélkül – például GYES, családi pótlék, bónusz, cafeteria is, mint az előbbieket kiegészítő jövedelmek.
Egy hitelfelvételhez mindig annyi jövedelmet kell igazolni, hogy a megélhetési kiadásokon és egyéb hiteltörlesztéseken felül biztonsággal visszafizethető legyen minden kölcsön. Általában az igazolt havi nettó bevételek 35-40 % terhelhető hiteltörlesztésekkel.
2. Ingatlan
A szabadfelhasználású hitel is jelzálog típusú hitel, azaz a fedezete ingatlan. Nem elég csak az ingatlannal rendelkezni, jövedelem nélkül a hitelfelvétel nem fog menni. E két feltételt együtt vizsgálják, tehát mind a jövedelem, mind az ingatlan szempontjából meg kell felelni.
Ennél a kölcsönnél is igaz, hogy maximum az ingatlan piaci értékének 80%-a lehet az összege, de egyes bankok a szabadfelhasználású hiteleknél szigorúbbak. Ez azt jelenti, hogy ennél a kölcsönnél kisebb mértékben terhelhető a felajánlott ingatlan.
Kié lehet az ingatlanfedezet?
Egy szabadon elkölthető kölcsön fedezete lehet az adós tulajdonában lévő ingatlan, vagy akár más személy tulajdona is. A lényeg, hogy aki ingatlan tulajdonos, de nem adós, hozzá kell hogy járuljon a hitelfelvételhez, alá kell hogy írja a kölcsönszerződést és nem lehet a negatív KHR listán (régen BAR lista). A jövedelmét természetesen nem vizsgálják, csak az adósét és a jövedelmükkel bevont kezesekét.
3. Pozitív hitelmúlt
Ha már rendelkezel, vagy rendelkeztél hitellel, nagyon fontos, hogy azokat hogyan törleszted/törlesztetted. Szintén minden hitelnél vizsgálják, hogy milyen adós voltál eddig, hogyan fizetted a személyi kölcsönödet, vagy hogyan használod a hitelkártyádat. Nem elég tehát, hogy a KHR-ben negatív adóslistán nem szerepelsz (nem vagy BAR listás).
Havi törlesztésű hiteleidnél fontos, hogy pontosan fizeted-e azokat (maximum egy-két nap csúszás megengedett, ha például később kapsz fizetést). Hitelkereteidnél fontos, hogy visszatöltöd-e őket, fiezted-e a hitelkártyád minimum összegét és hogy mennyire meríted le azokat (azokból élsz, vagy csak esetenként, kisebb összegben használod a kereteidet).
Ezekre ügyelj a hitelfelvétel előtt!
- Ha a pénzből lakást fogsz venni, lakáshitelt válassz! A lakáshitelek kamata kedvezőbb, mint a szabadfelhasználású hiteleké és a megvásárolandó ingatlant vonhatod be fedezetnek.
- Ha nem használt hitelkártyád van, vagy a folyószámla hitelkeretedhez hozzá sem nyúlsz, inkább zárd le őket a hitelfelvétel előtt! Ezek is befolyásolják ugyanis a hitelképességedet.
- Ha kiszámítható törlesztőrészletet szeretnél, hosszabb ideig fix kamatot válassz, így akár évekre rögzítheted a hitel havi kiadását!