50 éves vagy? Így változnak a pénzügyeid!
2016 06 06. 09:03 Bank
Ha közeledsz az ötvenhez, vagy már el is múltál, akkor nagy változások előtt állsz: a gyermekek már kirepültek (vagy nemsokára ki fognak), a nyugdíjazás pedig már a sarkon ólálkodik. Ezekre mind fel kell készülnöd, sőt akár még sok minden másra is (például egy kisebb lakásba költözésre). Összeszedtük a legfontosabb kérdéseket és azok pénzügyi vonatkozásait is, hogy ne érjenek meglepetések.
Változó világ
Korábban az ötvenes korosztályról azt tartották, hogy „túl vannak már életük delén”, a közeli nyugdíjra várnak, és általában ilyen idős korra már rég kirepültek a gyermekeik. Mára ez gyökeresen megváltozott:
- egyre tovább élünk: akik az 50-es éveikben járnak, egyáltalán nem számítanak idősnek;
- későbbre tolódott a gyermekvállalás: az ilyen korúak nem biztos, hogy az unokára várnak. Sokkal inkább, hogy mikor repülnek ki végre a gyermekek;
- az állami nyugdíjrendszer kifulladóban: közhely, de fel kell rá készülni;
- a gyermek életkezdési támogatása is egyre többe kerül: emelkednek a lakhatási költségek, és a felsőoktatás (esetleg egy külföldi tanulmány) is zsebbe nyúlós mutatvány.
És ezek csak a legfontosabb területek. Nézzük, hogyan készülhetsz fel ezekre!
Kezdj el takarékoskodni!
Nyugdíjra
A nyugdíjkorhatár egyelőre 65 év, így ha mostanában töltötted az ötvenet, akkor még 15 éved van a nyugdíjig. Ennyi idő alatt értelmezhető vagyont lehet felhalmozni havi, kisebb összegű megtakarításokkal is. Ha csak 15 ezer forintot teszel félre havonta 15 éven keresztül, akkor akár 4 és fél millió forintod is összegyűlhet. Ehhez mindössze az államilag megfelelően dotált nyugdíjcélú megtakarítást kell választanod.
Gyermek életkezdésére
Az ötvenesek egy jelentős része még nem unokázik, hanem saját gyermekével együtt lakik. Ha te is ilyen helyzetben vagy, akkor érdemes félretenni a gyermek saját lakására. Erre a legjobb megoldás a lakástakarék pénztári szerződés: fel lehet használni akkor is, ha a gyermek otthon marad (pl.: tetőtér beépítés, korszerűsítés, felújítás), és akkor is, ha kirepül (lakás vásárlás, önerő a hitelhez, vagy akár hiteltörlesztés).
De természetesen elképzelhető, hogy nem Magyarországon képzeli el a csemete a jövőét, vagy a lakáskérdés már megoldott. Ilyenkor is lehet gyermekek életkezdése pántlikával megtakarítni, amit majd külföldi életkezdéshez, vagy (akár) belföldi tanulmányokhoz is fel lehet használni. Erre a célra egy időben indított Babakötvény is megfelelő lehet, de ilyen korban már inkább a rendszeres megtakarítási programok lehetnek megfelelőek. Erről bővebben Az első lépés a pénzügyi biztonság felé című cikkünkben olvashatsz.
Tervezd meg a jövőt!
Akár ez is lehetett volna az első pont, hiszen tervezés nélkül nem érdemes semmibe belevágni. Ám még a konkrét tervek nélkül elindított megtakarítás is többet ér, mint egy a tervek hiánya miatt soha el nem kezdett. De mit is érdemes megfontolni?
- Szeretnél-e nyugdíj mellett/helyett dolgozni? Olyan munkaköröd van, amit el tudsz látni nyugdíjas korúként?
- Hogyan változik majd meg az életed nyugdíjba vonuláskor?
- Sok eddig fixnek tekintett költség megszűnik (mint a munkába járás, munkahelyen étkezés).
- Viszont várhatóan csökken a havi bevétel is.
- Az egészséggel kapcsolatos költségeid viszont növekedni fognak.
- Ha a gyermekek kirepültek érdemes a lakásodat is kisebbre cserélni (sokan ragaszkodnak a régi nagyhoz, pénzügyileg helytelenül).
- Napi munkába járás hiánya miatt gyakorlatilag bárhová költözhetsz.
- Mennyi időre tudja fedezni a felhalmozott vagyonod a megváltozott életstílusod?
- Belefér-e évente egy-egy nagyobb utazás?
- Ne ess abba a hibába, hogy rövid ideig tervezel!