Ott is lehúznak, ahol nem is gondolnád
2016 01 01. 16:00 Bank
Éppen ma 3 éve, hogy életbe lépett a pénzügyi tranzakciós illeték Magyarországon. Ma már teljesen világos, hogy ezt a terhet a lakosság fizeti, de minket néha még most is meglepetésként ér, hogy milyen pontokon tud felbukkanni a hatása. A minap például egy fél órás, 99 forintos budapesti parkolásért 115 forintos tranzakciós díjat fizetett az egyik Bankmonitoros kolléga. 100% feletti költségterhelés. Nem rossz…
Áder János köztársasági elnök 2012 júliusában írta alá, így még abban a hónapban közzé is tették a pénzügyi tranzakciós illetékről szóló törvényt, amely 2013. január 1-jén lépett hatályba. Éppen ma 3 éve, hogy fizetjük ezt a sarcot.
A kormányzati kommunikáció természetesen az volt, hogy az extra terhet a bankoknak kell majd cipelniük, de már akkor világos volt, hogy akkora összegekről beszélünk, hogy becsukhatnák a boltot, ha nem hárítanák tovább azt az ügyfeleikre.
Jöttek is az áremelések sorra, a legtöbb bank mára már teljesen világosan szerepelteti az árlistájában és a számlakivonatokon is, hogy mi az, amit neki fizettünk a szolgáltatásért és mi az, ami az államé lesz. Egy kis érzékeltetés kollégánk 2015. novemberi bankszámla forgalmából: 8 984 forintnyi bankköltséget fizetett, amiből azonban csak 1 247 forint ment a bankhoz, a maradék 7 737 forintot „állambácsi” nyúlta le.
Máshol is fizetjük
De sajnos nem a bankköltség az egyetlen, ahol fizetjük ezt a sarcot, bizony sok szolgáltatás árába is beépítik a cégek. Biztosak nem lehetünk benne, de az a gyanúnk: nem véletlen, hogy az sms-ben fizetett parkolások tranzakciós díjai nem tudnak csökkenni.
Mint ismeretes, a mobilparkolást már lassan 10 éve bevezették Budapesten. A három hazai mobilszolgáltató akkor egységesen 75 forint tranzakciós díjért kínálta a szolgáltatást. 2011-ben a Magyar Parkolási Szövetség már azt mondta, hogy hazánk egyes részein a parkolások 60-70%-át már mobillal fizetik.
2016-ra akkor azt várták, hogy a parkolások 80%-át mobillal fizetik majd, de a szolgáltatás ennek ellenére mára nemhogy olcsóbb nem lett, de jelentősen drágult. A Telekomnál továbbra is 75 forintot kell érte fizetni, a Telenor viszont 99, a Vodafone pedig 115 forintra emelte a tranzakciós díjat.
A minap egy 99 forintba kerülő, fél órás parkolásért 115 forintos tranzakciós díjat fizetett egy kollégánk, amire még rájött a parkolást indító és megállító sms-ek díja is. Ez azt jelenti, hogy az egész művelet kb. harmadannyiba került volna, ha inkább elsétálunk a parkolóórához és aprót dobunk bele.
Ha belegondolunk, ez nagyon szomorú dolog, hihetetlen mértékben ösztönzi a készpénz tartását. Talán nem véletlen, hogy míg a németek a megtakarításaiknak csak kb. 3%-át tartják készpénzben, addig a magyarok majdnem 15%-ot.
Ez egy roppant káros jelenség, ugyanis
- nemcsak hatalmas kamatbevételtől esik el így a lakosság,
- de a készpénz forgalomban tartása durva költséget jelent az állam, ezen keresztül pedig az adófizetők számára is.
- Nem is beszélve arról, hogy a magas készpénzforgalom gyakran a pénzmosás és a terrorizmus melegágya.
Talán nem véletlen, hogy Svédország olyan elszántan küzd azért, hogy a világ első készpénzmentes országa legyen. Mi a magunk részéről reméljük, hogy nagyon rövid időn belül Magyarország is inkább ebbe az irányba indul el.
Ha a készpénz helyett Te is inkább fialtatnád a pénzedet, válassz Magadnak befektetést az alábbi keresőnkkel: