Miért kell még a közjegyzőnek is fizetni hitelfelvételnél?
2013 12 10. 09:03 Bank
Lakáshitel-felvétel esetén közjegyzői okiratot is alá kell írnunk. Ez a hitelfelvétel egyik viszonylag sötét foltja. Általános vélekedés szerint ez mind pénz, mind időpazarlás. Pedig a közjegyzői okirat elvben mindkét fél (bank és saját magunk is) érdeke. Nélküle szerződésszegés esetén a bíróságra járkálhatnánk. Mi a közjegyzői okirat jelentősége és tartalma? Mire figyelj feltétlenül a közjegyzőnél?
A közjegyzőnél sokszor hangzik el a kérdés: Muszáj ezt nekem végighallgatni? Miért kell még itt ülnöm egy órát? Amikor ezt az okiratot írjuk alá, akkor már egyetlen dolog lebeg a szemünk előtt: Végre vége és hamarosan a zsebünkben érezhetjük a pénzt! Csak túl akarunk lenni rajta!
De miért fontos a közjegyzői okirat? Egyáltalán szükség van erre?
A közjegyzői okirat törvényben rögzített formai és tartalmi elemekkel rendelkező hivatalos dokumentum, amely közhitelesen tanúsítja a benne foglalt tényeket, illetve hogy azok a valóságnak megfelelnek. Az okirat a hitelezéssel összefüggésben lehet egyoldalú kötelezettségvállaló (tartozáselismerő) nyilatkozat, amelyben az ügyfél közjegyző előtt tett kötelezettségvállalását rögzíti a kölcsönszerződés alapján. Kétoldalú közjegyzői okirat esetén magát a kölcsönszerződést foglalják közokiratba, ebben az esetben az ügyfél és a bank a közjegyző előtt írja alá a kölcsönnyújtás/visszafizetés feltételeiről szóló okiratot. A közös mindkettőben, hogy az okiratba foglalt kötelezettség nem teljesítése esetén a közjegyzői okirattal a követelés végrehajtása közvetlenül lehetséges.
A közjegyzői okirat jellemzői
A közjegyzői okiratba foglalt szerződés vitát kizáró módon bizonyítja, hogy a szerződést kik, mikor és milyen tartalommal kötötték meg. A közjegyzői okiratba foglalt szerződés alapján közvetlen végrehajtásnak van helye. Ez azt jelenti magyarra fordítva, hogy a banknak nem kell peres úton érvényesítenie a jogait, hanem azonnal megindíthatja a végrehajtást, eladhatja a követelést. Az okirat fontos része a végrehajtási záradék. Ha a szerződésben érdekelt bármely fél – ügyfél és bank egyaránt - nem tesz eleget vállalt kötelezettségének az okirat alapján közvetlen végrehajtási lehetőség nyílik meg.
Miért és kinek jó a végrehajthatóság lehetősége?
A közvetlen végrehajthatóság lehetősége a szerződő feleket szerződésszerű magatartásra készteti, azaz hogy a szerződés rendelkezéseit betartsák. Ez természetesen mindkét félre vonatkozik. Bár a lehetőség nyitva áll mindkét félnek, azért érezzük, hogy ez inkább a bank kezében egy újabb eszköz nem fizetésünk esetében.
Zárt ajtók mögött a közjegyzővel ?
A közjegyző kötelessége pl. a közokiratot aláírók adatainak egy központi adatbázisban való lekérdezése, az ingatlan tulajdoni lapjának beszerzése, valamint a kötelező felolvasás. A közjegyzőnek hivatali kötelezettsége az, hogy pártatlan szakmai tanácsadást nyújtson. A jogellenes ügyleteknél való közreműködést a közjegyzőnek hivatalból meg kell tagadnia. Vagyis utólag nem hivatkozhatunk arra, hogy nem tudtuk, vagy nem értettük, mit írtunk alá.
Mit tartalmaz egy közjegyzői okirat? Mire figyeljünk?
A kötelező tartalmi elemeken túl - felek adatai, hitel adatai (hitelösszeg, kamat, induló THM, törlesztések száma, kölcsön célja, folyósítási feltételek, fedezet adatai), elő- és végtörlesztés szabályai, felmondás szabályai is külön-külön pontjai a közokiratnak.
Első és legfontosabb! Ha hamarosan lejár a személyi igazolványunk, nehogy újat csináltassunk a szerződéskötés előtti pár napban! Amennyiben hitelközvetítő segítségét is igénybevettük, akkor ne lepődjünk meg, mert az ő adatai is szerepelnek az okiratban. Ha több szereplő (adóstárs, kezes) is van a hitelügyletben, akkor kéretik már a hitelfeligénylési folyamat elején letisztázni a banki ügyintézővel, hogy ki milyen kötelezettséget vállal a hitelben! Nem szerencsés, ha az idős nagyit a közjegyző szembesíti azzal a ténnyel, hogy a bank megterheli a házát hitellel, és ha az unoka nem fizet, akkor bizony jöhet a végrehajtó. Sajnos volt már rá példa, hogy a közjegyzői okirat ismertetésekor foszlott szerte az álom.
Álljunk meg a felmondásnál néhány szó erejéig. Felmondási esetnek minősül, ha:
- végrehajtás indul a jelzálogul lekötött ingatlanra
- fizetési kötelezettség elmulasztása
- adósok valótlan adatokat közöltek
- törlesztési bankszámla megszüntetése (módosítani lehet, de csak akkor, ha a hitelünk nem hátralékos!)
- vagyonbiztosítás megszüntetése (Soha ne feledkezzünk meg a lakásbiztosításunkról. A legjobb, ha ezt csoportos beszedési megbízással intézzük. Biztosító váltás nem tilos, de ne feledkezzünk meg az új biztosítási szerződésünket is engedményeztetni a hitelt nyújtó bankra!
A közokiratból egyetlen eredeti példány készül, a felek erről hiteles másolatot kapnak. Az eredeti példányt a közjegyző őrzi, biztosítva ezzel az okirat tartalmának megváltoztathatatlanságát. A közjegyzői okiratot az aláírást követően be kell nyújtani az illetékes földhivatalba, ez alapján jegyzik be a bank jelzálogjogát illetve a terhelési és elidegenítési tilalmat.
A közjegyzői díjszabást előző, a témában írt cikkünkben taglaltuk , erre itt nem térünk ki külön.
Tekintettel arra, hogy a közjegyzői díj igen komoly költséget jelenthet, hitelfelvételt megelőzően érdemes utánanézni, hogy melyik bank engedi el, vagy téríti vissza ezt. Természetesen lakáshitel kalkulátorunk segítségével ezt könnyen kiderítheted!
Annyi talán még érdekes lehet, hogy szerződés módosítás esetében, mivel ügyérték nem állapítható meg, a munkadíjat a közjegyzői tevékenységre fordított idő alapján szabják ki. A közjegyzői okirat által kínált előnyök nem csupán az ingatlanügyletekre vonatkoztathatók, hanem érvényesülnek minden olyan esetben, ahol a közjegyzői okirat által biztosított közvetlen végrehajthatóság felmerülhet.
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.