Újra napvilágot látott egy európai szegénységi statisztika. Magyarország nagyon rosszul szerepel az országok rangsorában, csak a görögöknél, a románoknál és a bolgároknál van több szegény, mint nálunk. Van azéért két jó hírünk is, amit a cikkünk végén meg is osztunk mindenkivel.
Tökutolsó lett Magyarország nemrég abban a rangsorban, amit az alapján állítottak össze, hogy Európa országai közül hol mekkora azoknak az aránya, akik nem tudnának megküzdeni egy váratlan kiadással.
Most egy újabb szegénységi statisztika látott napvilágot az Eurostattól, s bár utolsók nem vagyunk, ebben is eléggé leszerepeltünk.
Az alábbi grafikonon az látszik, hogy az egyes országokban mekkora azok aránya az Eurostat szerint, akik súlyos anyagi veszélyben élnek. Az adatokat a 2014-es oszlopok szerint rendeztük sorba, s látszik, hogy Magyarországnál akkor csak Románia és Bulgária volt rosszabb helyzetben.
Ha a frissebb, 2015-ös (narancs színnel) oszlopokat nézzük, láthatjuk, hogy a görögöket még sikerült megelőznünk. Egészen érdekes, hogy listát magasan a skandináv országok vezetik.
Az Eurostat egész sok tényezőt vizsgált, ami alapján eldöntötte, hogy kik azok, akik mélyszegénységben élnek, azaz súlyos anyagi veszélyben vannak. Olyanokat például, hogy el tudnak-e menni az emberek évente egyszer egy hétre nyaralni, hogy tudnak-e húst vagy halat enni, hogy van-e mosógépjük és televíziójuk, stb.
Hogy valami pozitív üzenete is legyen a cikkünknek, két dolgot érdemes kiemelni:
- Bár Magyarország a negyedik legrosszabb ország a listán, azért a tendenciája javuló. 2013-ben még majdnem 30%-os arányt mért az Eurostat, most már 20% alá mentünk.
- A szegénység ellen lehet és kell is cselekedni. Egy korábbi cikkünkben már megmutattuk, hogy milyen banális apró dolgokkal lehet elkezdeni az anyagi fejlődést. Különösen szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy milyen fontos, hogy a meglévő hitelünket olcsóbb megoldással próbáljuk meg kiváltani! Volt olyan család, amely milliókat spórolt, mivel a havi törlesztője tízezer forintnál is nagyobb mértékben csökkent, amikor a meglévő lakáshitelüket kiváltották egy olcsóbbal. Javasoljuk, hogy nézz szét, használd az alábbi kalkulátort.
Rólunk
Bankmonitor
Egy blog bankról, kamatokról, pénzügyek-ről, mindenről, ami érdekes és pénztárcába
hasít. Olvass minket pénzügyeid egészségé-
ért és szólj hozzá!