Nyugdíj stratégiák: alacsony kockázat, magas hozam?
2015 09 23. 17:23 Bank
Mit tegyünk, ha a nyugdíjhoz közeledve megtakarításaink hozamát növelni szeretnénk, ugyanakkor nem szeretnénk kockázatot vállalni? Egyáltalán lehetséges ez? Van magas hozam kockázat nélkül? Nyugdíjas éveink életminősége szempontjából egyáltalán nem mellékes, hogy ezeket a kérdéseket feltegyük, és megfelelő választ kapjunk rájuk. Az alábbiakban utánajárunk a dolognak, és megmutatjuk, mi a követendő stratégia, ha nyugodt és anyagilag rendezett időskorra vágyunk.
Az autóvásárlás sokáig luxusnak számított és még ma sem mondhatjuk, hogy a bárki számára elérhető. A használtautó piacon azonban már akár néhány százezer forintért is hozzá lehet jutni egy-egy alkalmi vételhez. Sokan így nem is egy autó megvásárlásától ódzkodnak, hanem annak fenntartási költségeit sokallják. De vajon tényleg annyival többe kerül ez, mintha a tömegközlekedést használnánk? Az alábbiakban utánajárunk ennek és megnézzünk, kinek éri meg autót fenntartani, és ki az, aki sokkal jobban jár, ha inkább a tömegközlekedést választja. És, ami még fontosabb: meghatározzuk, mennyit kell fizetnie egy aktív életet élő családnak akkor, ha saját autót tart, illetve akkor, ha inkább a tömegközlekedést választja.
Újabb pofon érheti a lakáshiteleseket?
2015 09 15. 16:36 Bank
Az újonnan felvett forint lakáshitelek több mint fele komoly kamatkockázattal rendelkezik. Ugyan csábító a legolcsóbb ajánlatok közül választani, de nem szabad figyelmem kívül hagyni, hogy egy ilyen hitel törlesztőrészlete akár 3 havonta is változhat. 3%-os kamatemelkedés hatására pedig több mint 25%-kal növekszik meg egy 20 éves futamidejű hitel havi kiadása. Ha nem szeretnénk, hogy a kamatkockázat legyen a mumusunk, akkor célszerű lehet hosszú távon kiszámítható vagy minél rövidebb futamidejű hitelt választani.
A három évig tartó kamatvágási sorozat eredményeképp 7%-ról egészen 1,35%-ra csökkent az alapkamat. A kamatcsökkentési ciklus legnagyobb nyertesei közé a lakáshitelesek tartoznak. Az új folyósítású lakáshitelek havi törlesztőrészlete 36%-kal esett három év alatt! Az ingatlanpiac egyre forróbb, az olcsó hitel egyre vonzóbb… A jelenlegi helyzetben is fontos kérdéssel szembesülnek a hitelfelvevők: a legolcsóbb hitelt, vagy a biztonságosabb, de drágább hitelt érdemes választani? Mi történik, ha emelkedni fog a kamatszint? Melyik bizonyulhat jobb választásnak?
A lustaság fél egészség! - Így mehetsz fiatalon nyugdíjba
2015 07 20. 17:00 Bank
A fiatalkori nyugdíj egyelőre sokak számára csak álomnak tűnik, pedig tudatos pénzügyi tervezéssel egyáltalán nem irreális elképzelés. Természetesen vannak szigorú feltételei, és buktatói is, de a legfontosabb, hogy egy olyan tudatos, lemondásokkal is járó életformát követel meg, amit nem biztos, hogy mindenki vállalni szeretne. Azok számára viszont, akik érzik magukban az erőt és a késztetést, a szükséges lépések és eszközök készen állnak. Több cikken átívelő cikksorozatunk első részében a legfontosabb feltételekkel és buktatókkal foglalkozunk.