Egyre jobban bírjuk hitelek nélkül
2015 06 01. 17:57 Bank
Drasztikusan visszaesett a magyar lakosság devizahitel állománya, ez azonban a forintosítás után nem is lehet olyan meglepő. Ennél sokkal inkább az, hogy a legfrissebb adatok alapján a magyar lakosság hosszú évek óta folyamatosan építi le eladósodottságát, annak ellenére is, hogy a folyamatos jegybanki kamatvágásoknak köszönhetően a hitelekhez sokkal olcsóbban hozzá lehet már jutni. Hogy mi is állhat ez az érdekes jelenség mögött, kiderül az alábbiakból!
Szorítja az idő a devizahiteleseket, akár panaszt tennének, akár kedvezőbb hitelre váltanának. Amellett, hogy kritikus határidőket kell betartaniuk, az eligazodás sem egyszerű az elszámoló levélben. Már ha megkapták, sokan ugyanis még szűk egy hónapot is várhatnak arra, hogy szembesüljenek új havi törlesztőrészletükkel. Emellett van olyan adós is, aki abban hitben várja a postást, hogy neki is jár a visszatérítés, de ki kell ábrándítsuk. A tájékozódás kiemelten fontos, hiszen május végén félidőnél fog tartani a hitelek ingyenes kiváltására adott időszak. A legfontosabb és leggyakoribb kérdésekre adunk választ!
Felgyorsult a banki elszámoló levelek postázása, a forintosításból - egyelőre (?) - kimaradt autóhiteles kimutatásokból azonban hiányzik egy lényeges információ. A Bankmonitor birtokába jutott elszámolás kapcsán az ügyfél felhívta a hitelező Merkantil Bankot. Telefonon azt a tájékoztatást kapta, hogy „az árfolyamkülönbözet jelenleg 554 ezer forint, nincs az elszámoláson, de ki kell fizetni”.
Mit tartalmazott a levél, ha ezt nem?
A banki elszámoló levél kötelező tartalmi elemeit a Magyar Nemzeti Bank határozta meg. A többoldalas mintalevél legfontosabb elemei az elszámoláshoz és a szerződésmódosuláshoz kapcsolódó információk, a felülvizsgálatra, jogorvoslatra vonatkozó rész és a hiteltörténeti kimutatás.
Az ügyfél hét éve vett fel kétmillió forintot svájci frank alapon, a hátralévő futamidő három év. Az elszámolás a következő lényeges adatokat tartalmazta:
Az elszámolást követően 675 ezer forintra csökkent a fennálló tőketartozás, ami két okból is gyanúsnak tűnt. Az egyik, hogy a levélben szereplő tisztességtelenül felszámított összeg 108 676 forint volt, miközben a tőketartozás csak 60 936 forinttal csökkent. Másrészt eddig háromhavonta küldte a hitelező az árfolyamkülönbözetről az értesítést, ami legutóbb körülbelül hatszázezer forintról szólt, de ebben az értesítőben nem talált ilyen tételt.
Az értesítő egyik eldugottabb bekezdésében megtalálta, hogy az eltéréssel, vagyis a 47 740 forinttal az árfolyamkülönbözetet csökkentették. Átlapozta az anyagot újra, de nem találta ezt a tételt, ezért felhívta az ügyfélszolgálatot. A hitelező ügyintézője azt a tájékoztatást adta, hogy „az árfolyamkülönbözet jelenleg 554 807 forint, de ez a tétel nem szerepel az elszámoláson”. Az árfolyamkülönbözet aktuális összege a negyedéves értesítőkön lesz majd rajta az akkor érvényes svájci frank árfolyamnak megfelelően kimutatva.
Végeztünk egy újabb számítást az ügyfélnek
A tájékoztatóban szereplő újraszámolt részlettel (20 772 forinttal) ellentétben az eredeti kölcsönszerződésben szereplő havi részlet 23 164 forint volt. Amennyiben a futamidő eddig eltelt időszakában maradtak volna az induló feltételek, akkor az ügyfélnek hét év alatt összesen 1 945 776 forintot kellett volna törleszteni. De jött a kedvezőtlen árfolyamváltozás és a hitelező felé 455 646 forinttal többet, vagyis 2 401 422 forintot kellett megfizetni.
Az értesítő levél tartalmazta a fennálló tőketartozást 675 001 forinttal, az ügyintéző pedig tájékoztatást adott az aktuális árfolyamkülönbözetről, ami 554 807 forint. Amennyiben a hátralévő időszakban a jelenlegihez képest változatlanok maradnának a feltételek, akkor az ügyfélnek még 1 229 808 forintot kellene visszafizetni. Az összes befizetése a kétmilliós kölcsönre így 3 631 230 forintot tenne ki.
Visszafelé THM-et számolva ez olyan, mintha a kölcsön felvételekor egy 13,50%-os forintalapú kölcsönt vett volna fel, ami abban az időben elérhetetlennek számított. Rákérdeztünk az ügyfélnél, aki úgy emlékszik, hogy az igényléskor a hitelközvetítőként működő autóértékesítő havi negyvenezer forint feletti részletet kalkulált forint alapon.
Ha a Te fordulatszámod is felpörög, ha a régi autóhiteledre gondolsz, akkor nézd meg a Bankmonitor.hu hitelkiváltási ajánlatait!
Maradt benned kérdés? Véleményed van? Szívesen látjuk! Szólj hozzá írásunkhoz lentebb! Mindenkinek válaszolunk.
Magáncsőd: Mindennek vége? Nem, a lényeg csak most kezdődik
2015 05 27. 09:39 Bank
A hétköznapi szóhasználatban az, hogy valaki "csődbe ment", általában azt fejezi ki, hogy mindennek vége, anyagi értelemben a helyzet reménytelen. A tervek szerint ősszel induló magáncsőd ezzel szemben nem a vége, hanem a kezdete lesz valaminek, mégpedig a túlzottan eladósodott, de elégséges vagyonnal és megfelelő jövedelemmel rendelkező, továbbá fegyelmezett törlesztési hajlandóságot mutató adósok kilábalásának, akik jutalma öt - bizonyos esetekben hét év után - a fennmaradó tartozás elengedése lehet.
Mikor kapják meg az utolsó devizahitelesek az elszámoló levelet?
2015 05 26. 12:42 Bank
Továbbra is jelentős számban érkeznek be a Bankmonitorhoz észrevételek még meg nem érkezett elszámoló levelekkel kapcsolatban. A felfokozott izgalom érthető, hiszen ezen értesítésből derül ki az ingatlan fedezetes hitelekkel kapcsolatban: 1. a bank által visszafizetett összeg, 2. a forintosított hitel kondíciói, ezen belül 3. az új törlesztő részlet.