A napokban egy kedves olvasónk keresett meg bennünket az alábbi kérdéssel: nagymamától szeretnénk megvenni a házat a feleségemmel. Szeretnénk igényelni a CSOK-ot, egy gyermekünk van, és még kettőt vállalnánk. Támogatott hitelben gondolkozunk. Milyen lehetőségeink vannak! A válasz azonban nem annyira egyértelmű. Nézzük, jogosultak-e a támogatásokra?
Padlón az alapkamat, hová tegyük a pénzünket?
2015 07 30. 17:32 Bank
A Magyar Nemzeti Bank kommunikációja szerint 1,35%-on padlót fogott az alapkamatunk és onnan jó ideig nem is fog mozdulni. De mit csináljunk a pénzünkkel, amikor ilyen válságos a hozamkörnyezet? A lekötött betét és az állampapír kilátásai sem túl jók, de egyelőre mindkettőnél található inflációt meghaladó ajánlat. És mi lesz akkor, amikor a padlóra küldött alapkamatunk feláll, és elkezd felfelé kúszni? Mutatjuk!
Miért tartsunk biztos befektetést is alacsony hozam ellenére?
2015 07 29. 14:35 Bank
2,43% az egy év múlva várható infláció, míg az alapkamatunk mindössze 1,35%. Szerencsére ennél azért találunk magasabb lekötött betéti kamatot, de 3,5%-ot alig-alig haladja meg a legjobb ajánlat is. Ilyen hozamkörnyezetben ki választja a 2-3%-ot nyújtó befektetést, amikor közepes kockázatvállalás mellett már 7-8%-ot is el lehet érni, míg magasabb kockázattal 10% sem lehetetlen?!? Ideális világban mindenkinek lenne alacsony hozamot biztosító befektetése. És miért? Mert pénzügyileg indokolt!
A három évig tartó kamatvágási sorozat eredményeképp 7%-ról egészen 1,35%-ra csökkent az alapkamat. A kamatcsökkentési ciklus legnagyobb nyertesei közé a lakáshitelesek tartoznak. Az új folyósítású lakáshitelek havi törlesztőrészlete 36%-kal esett három év alatt! Az ingatlanpiac egyre forróbb, az olcsó hitel egyre vonzóbb… A jelenlegi helyzetben is fontos kérdéssel szembesülnek a hitelfelvevők: a legolcsóbb hitelt, vagy a biztonságosabb, de drágább hitelt érdemes választani? Mi történik, ha emelkedni fog a kamatszint? Melyik bizonyulhat jobb választásnak?
Rekordmélységbe zuhant az alapkamat, tovább viszont már nem esik!
2015 07 21. 16:26 Bank
A mai nappal lezárta második kamatvágási ciklusát az MNB. A jegybanki alapkamatot 1,5%-ról 1,35%-ra vágták, és a tervek szerint ezt hosszabb ideig tartani is fogják. Az MNB közleményében emellett megerősítette, hogy az infláció lassú emelkedésére számíthatnak. A rekord alacsony kamatkörnyezet és az emelkedő infláció azonban rossz hír a megtakarítóknak, hiszen igen hamar eljöhet a negatív reálkamatok időszaka. Nézzük, mit lehet tenni ilyenkor!