Ismét felütötte a fejét az infláció!
2014 08 12. 14:18 Bank
A július havi inflációs adatot vegyes elemzői várakozások előzték meg. Voltak, akik további csökkenésre, míg mások nulla vagy enyhén növekvő árakra számítottak. Végül azoknak lett igazuk, akik az emelkedés mellett tették le a garasukat: júliusban a fogyasztói árak 0,1%-kal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezzel a három hónapja tartó árcsökkenési ciklus ért véget: az infláció újra pozitív tartományba emelkedett. De mit várunk jövő ilyenkorra? Mit tehetünk, hogy infláció feletti hozammal fialtassuk a pénzünket?
Mit várhatsz a pénzedért 5% kamatcsökkentés után?
2014 07 29. 09:53 Bank
Az MNB előrejelzése szerint a június 22-ei vágással megszakad a Jegybanki alapkamat csökkentési sorozat. 24 lépcsőben 2,1%-ra mérséklődött a jegybanki alapkamatunk, amely 2012 év második felében 7%-ról kezdte meg a fogyókúrát. Mi történt amióta olvadásnak indult az alapkamat? Mit várhatsz most a bankbetétektől, az állampapíroktól, a lakástakaréktól és a befektetési alapoktól? Kamatok, hozamok, kilátások…
Kell-e tartanunk a folyamatosan csökkenő áraktól?
2014 07 11. 09:28 Bank
Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 0,3%-kal voltak alacsonyabbak, mint 2013 azonos időszakában. A háztartási árszínvonal így már zsinórban harmadszor csökkent az egy évvel korábbi szinthez képest. Az árak csökkenésével párhuzamosan pénzünk vásárlóereje növekszik. Mindenki örül, igaz? Azonban az úgynevezett deflációs spirál - a fogyasztói árak folyamatos csökkenése következtében fellépő gazdasági visszaesés - kialakulása esetén hamar megüthetjük a bokánkat. Utánajártunk, mennyire valószínű ez a forgatókönyv!
Megvertük a japánokat!
2014 06 11. 14:06 Bank
Magyarországon májusban -0,1% volt az infláció. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ebben az időszakban csökkentek az árak. Ez leginkább Japánban volt jellemző. Ám azóta ott is felütötte a fejét az infláció. De nekünk valójában jót, vagy rosszat jelent a negatív infláció?
Áprilisban a fogyasztói árak 0,1%-kal mérséklődtek az 1 évvel korábbi értékhez viszonyítva. Legjobban a szeszes italok és a dohányáruk drágultak 7%-ot meghaladó mértékben, így a pénzromlás ismét a szórakozni vágyókat sújtotta leginkább. A negatív pénzromlási ütem igencsak örvendetes hír a befektetők számára. Az inflációt jelentősen meghaladó, akár 35%-os reálhozamra is szert tehettünk az elmúlt tizenkét hónapban kockázatvállalási hajlandóságunk (vérmérsékletünk) függvényében. Szerencsére akadt olyan megtakarítás - a lakástakarék-pénztár -, ahol szintén kétszámjegyű hozamot érhettünk el, mindezt rizikómentesen. Összegyűjtöttük, hogy mivel mekkora reálhozamot nyertek a befektetők!